Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Polecane

Temida Stankiewicz-Podhorecka: Gwiaździsty diament

„Nędzarz i Madame”. Piękny film o niezwykłych losach Adama Chmielowskiego wkrótce w kinach

Jedni uważali go za szaleńca, drudzy za najpiękniejszego człowieka swoich czasów. Buntownik i malarz, który wyrzeka się samego siebie, aby odnaleźć upragnione szczęście. Tak umiera dla świata Adam Chmielowski, a rodzi Brat Albert. Święty. Tę ponadczasową historię napisało samo życie.

Film „Nędzarz i madame” pojawi się w kinach już 12 listopada. Ukazuje on niepowtarzalne losy Adama Chmielowskiego, artysty-malarza, który – w poszukiwaniu wolności i szczęścia – poświęca wszystko, nawet za cenę ofiary z samego siebie. Buntownicza natura i niezgoda na zło sprawiają, że nie tylko ucieka fortelem z carskiej niewoli ukryty w trumnie, ale w chwilach największej sławy porzuca świat sztuki, aby „umrzeć dla świata” i oddać się służbie ludziom. Jego tragicznych losów dopełnia załamanie duchowe, wydalenie z zakonu jezuitów oraz zamknięcie w zakładzie dla umysłowo chorych.

Wkrótce jednak powstaje, jak feniks z popiołów, a wówczas - oszalały z miłości do drugiego człowieka – powraca w wielkim stylu jako Brat Albert – przyszły święty.

Epicką historię dopełniają jego przyjaciele - Helena Modrzejewska i Józef Chełmoński, najsłynniejsi artyści swojej epoki, ale i oni – każdy na swój tragiczny sposób - dojrzeją do świadomości, że najpiękniejszą sztuką jest sztuka pięknego życia.

za:tvrepublika.pl

***

Gwiaździsty diament

Obserwując dzisiejszy świat sztuki w jej rozlicznych dziedzinach i odsłonach: w teatrze, filmie, malarstwie, plastyce, literaturze i w ogóle w całej kulturze, która przesiąknięta jest brzydotą, afirmacją zła i fałszem, przychodzi mi na myśl pytanie, które zadaje Norwid w swoim przepięknym wierszu pochodzącym z dramatu „Tyrtej”. Poeta pyta: „Czy popiół tylko zostanie i zamęt / Co idzie w przepaść z burzą / Czy zostanie / Na dnie popiołu gwiaździsty dyjament / Wiekuistego zwycięstwa zaranie?”.

„Nędzarz i madame” staje się dziś niejako odpowiedzią na to norwidowskie pytanie: oto z dna popiołu wyłania się „gwiaździsty diament”, bo film Witolda Ludwiga pobudza do takiej właśnie pełnej nadziei refleksji, że w przestrzeni kultury nie wszystko jest stracone, że jeszcze można ją odbudować. Że triada stanowiąca od zawsze fundament sztuki, czyli prawda, dobro, piękno, którą współcześni artyści, twórcy (poza nielicznymi wyjątkami) odrzucili, wprowadzając w to miejsce jej przeciwieństwo – dziś powraca w jakże pięknym wymiarze. Wprawdzie jednostkowo, ale przecież jest. I to w jak wspaniałym wymiarze prezentującym najpiękniejszą wersję naszego człowieczeństwa, pokazującą, iż my, ludzie, stworzeni jesteśmy do wyższych celów. Oczywiście, każdy na miarę swoich możliwości zarówno publiczność, jak i twórcy.

Potrzeba nam dziś, jak chyba nigdy dotąd, takich właśnie przypomnień w postaci czy to filmu, czy teatru, czy literatury. Przypomnień, kim jest człowiek, ten prawdziwy – z duszą, sercem i rozumem, taki, dla którego Chrystus z obrazu Adama Chmielowskiego „Ecce Homo” (przejmująco pokazanego w filmie Witolda Ludwiga) nie będzie Kimś nieznanym, zanegowanym i obcym w myśl ideologicznego podporządkowania się czasom, w których żyjemy. Czyli w czasach, gdy niewiara staje się czymś oczywistym, niepodlegającym dyskusji, podczas gdy wiara wymaga niejako ciągłego usprawiedliwiania się i wypierana jest ze sfery publicznej. Na naszych oczach dokonuje się dziś rewolucja aksjologiczna, w której negowane są fundamentalne zasady funkcjonowania człowieka jako jednostki duchowo-cielesnej odwołującej się do swego Stwórcy, natomiast propagowany jest rewizjonizm moralny i tzw. wolność bez ograniczeń, zatem genderyzm i temu podobne dewiacje. Sztuka, najogólniej mówiąc, w większości zajmuje się obecnie propagowaniem takich właśnie antywartości.
Film Witolda Ludwiga jest pięknym, głębokim intelektualnie i duchowo oraz znakomitym artystycznie kontrapunktem wobec zalewających dziś ekrany filmowe i sceny teatralne lewackich narracji wyniszczających człowieka.

Temida Stankiewicz-Podhorecka

Pierwodruk

Nasz Dziennik

Sobota-Niedziela, 6-7 listopada 2021, Nr 258 (7220)

***
Już 12 listopada 2021 film „Nędzarz i madame” trafi do kin!

Lista kin

MIEJSCOWOŚĆ-NAZWA KINA

BIAŁA PODLASKA-MERKURY

BIECZ-FARYS

BOLESŁAWIEC-FORUM

BRZESKO-PLANETA

BYDGOSZCZ-MULTIKINO

BYTÓW-ALBATROS

CIECHANÓW-ŁYDYNIA

CZECHOWICE-ŚWIT

ELBLĄG-MULTIKINO

GDAŃSK-MULTIKINO

GDYNIA-GDYŃSKIE CENTRUM FILMOWE

GOSTYŃ-POD KOPUŁĄ

JAWORZNO-MULTIKINO

KATOWICE-KOSMOS

KATOWICE-MULTIKINO

KIELCE-MOSKWA

KIELCE-MULTIKINO

KOSZALIN-MULTIKINO

KRAKÓW-KIJÓW

KRAKÓW-MIKRO

KRAKÓW- MULTIKINO

KROSNO-ARTKINO

LUBARTÓW-LEWART

LUBIN-MUZA

LUBLIN-BAJKA

LUBLIN-MULTIKINO

ŁOMŻA-MILLENNIUM

ŁÓDŹ-CHARLIE

ŁÓDŹ-    MULTIKINO

MIELEC-GALAKTYKA

NOWY SĄCZ-SOKÓŁ

NOWY TARG-TATRY

OLSZTYN-MULTIKINO

PABIANICE-TOMI

POZNAŃ-MALTA

POZNAŃ-MULTIKINO

POZNAŃ MALTA-MULTIKINO

POZNAŃ STARY BROWAR-MULTIKINO

PRUSZKÓW-MULTIKINO

PUŁAWY-SYBILLA

RABKA ZDRÓJ-ŚNIEŻKA

RADOM-MULTIKINO

RAWICZ-PROMIEŃ

RUDA ŚLĄSKA-PATRIA

RYBNIK-MULTIKINO

RZESZÓW-ZORZA

SIEDLCE-NOVE KINO SIEDLCE

SKIERNIEWICE-POLONEZ

SŁUPSK -MULTIKINO

SOCHACZEW-MAZOWSZE

SOCHACZEW-ODEON

SOPOT-MULTIKINO

STARGARD-STARGARDZKIE CENTRUM KULTURY

SUWAŁKI-CINEMA LUMIERE

SZCZECIN-MULTIKINO

ŚWIDNIK-LOT

TARNÓW-MARZENIE

TARNÓW-MILLENNIUM

TRZEBNICA-POLONIA

WYSOKIE MAZOWIECKIE-WARS

WARSZAWA-WISŁA

WARSZAWA-LUNA

WARSZAWA MŁOCINY-MULTIKINO

WARSZAWA TARGÓWEK-MULTIKINO

WARSZAWA URSYNÓW-MULTIKINO

WARSZAWA WOLA -MULTIKINO

WARSZAWA ZŁOTE TARASY-MULTIKINO

WADOWICE-WCK

WŁOCŁAWEK-MULTIKINO

WŁOSZCZOWA-MUZA

WOŁOMIN-KULTURA

WROCŁAW PASAŻ-MULTIKINO

ZABRZE-MULTIKINO

ZAKOPANE-GIEWONT

ZAKOPANE-KINO MIEJSCE

ZAMOŚĆ-STYLOWY

ZDUŃSKA WOLA-RATUSZ

ZGORZELEC-MULTIKINO

ZŁOTORYJA-AURUM

ZWOLEŃ-ŚWIT

za:www.radiomaryja.pl/informacje/nedzarz-i-madame-w-kinach-od-12-listopada/

Copyright © 2017. All Rights Reserved.