Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Polecane

Łódź: Wartheland. Dzieje zbrodni

Na placu Katedralnym im. Jana Pawła II prezentowana jest ekspozycja - Wartheland. Dzieje zbrodni. Wystawa jest elementem kampanii promującej książkę o tym samym tytule. W sposób wyjątkowy opowiada o latach okupacji, która objęła ziemię łódzką jak i znaczną część wielkopolski.

- Książka jest opowieścią o tworze, który został stworzony przez nazistów w 1939 r. W myśl Namiestnika Rzeszy obergruppenführera Arthura Greisera zarządzającym Krajem Warty miał to być wzorcowy okręg, który będzie arcynazistowski, rasistowski. Wszyscy poddani nie niemieccy będą albo wyeliminowani, czyli zamordowani, albo będą zamienieni w niewolników. Jest to opowieść, która przedstawia dzieje Kraju Warty z trzech perspektyw: polskiej, żydowskiej oraz niemieckiej – powiedział dr Adam Pleskaczyński – pracownik naukowy poznańskiego Oddziału IPN, a także autor wystawy i publikacji.

Podstawowym celem wystawy jest zapoznanie się z tragiczną historią narodu polskiego, który został nie tylko okupowany przez Niemców, ale również z premedytacją eksterminowany. Poznajemy historię pierwszych dni września i następnych miesięcy, gdzie Niemcy w sposób celowy i świadomy likwidowali elity narodu polskiego, które były zagrożeniem dla nowej władzy niemieckiej. Mordowano przede wszystkim nauczycieli, urzędników państwowych, działaczy społecznych i kulturalnych, oficerów, harcerzy, duchownych. Mieliśmy być podbitym narodem niewolników. - W Łodzi powstało największe w Europie getto obywateli polskich narodowości żydowskiej, którzy mieli być całkowicie wyeliminowani. Należy również pamiętać o jedynym w całej okupowanej Europie, niemieckim obozie dla dzieci polskich przy ulicy Przemysłowej. Pamiętamy też o tragedii, która miała miejsce 17 – 18 stycznia 1945 r., kiedy Niemcy zamordowali i spalili ponad półtora tysiąca więźniów polskich w obozie na Radogoszczu – podkreślił dr hab. Dariusz Rogut – dyrektor łódzkiego Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej.

Wystawa opowiada o tragicznym okresie okupacji niemieckiej. Nie możemy tego zapomnieć, bo jeśli my nie będziemy pamiętali o tej historii i o tych ludziach, to nikt inny się o nich nie upomni. Ekspozycję na placu Katedralnym można oglądać do 5 grudnia.

Jadwiga Kamińska

zdj. Marek Kamiński

za:lodz.niedziela.pl

 

Copyright © 2017. All Rights Reserved.