Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Polecane

Co łączy Sorosa, Gomułkę, Sachsa i Balcerowicza? Wstrząsające ustalenia prof. Sławomira Cenckiewicza

– W maju 1989 roku George Soros napisał list do ministra finansów Andrzeja Wróblewskiego, w którym wezwał, żeby rząd PRL powołał instytucję, która by zajmowała się redukcją długu, nie zawsze stosując legalne metody, czyli Fundusz Obsługi Zadłużenia Zagranicznego, który

Soros nazywa w swoim piśmie agencją likwidacyjną – mówił w środę na antenie Polskiego Radia 24 prof. Sławomir Cenckiewicz.

W ostatnim czasie w Polsce znowu zrobiło się głośno o George’u Sorosie – urodzonym na Węgrzech miliarderze żydowskiego pochodzenia. Wszystko za sprawą zakupienia przez Plurabis B.V. – spółki będącej częścią funduszu MDIF wspieranego właśnie przez Sorosa, 40 proc. udziałów w Gremi Media – wydawcy m.in. „Rzeczpospolitej” i „Parkietu”.

Prof. Cenckiewicz przypomniał, że Soros już w latach 80. zainteresował się gigantycznym zadłużeniem PRL. W roku 1989 wynosiło ono 42 miliardy dolarów.

Na przełomie roku 1988-1989, czyli w momencie, w którym było pewne, że jakiś model transformacji ustrojowo-politycznej zostanie osiągnięty, miliarder proponował rozwiązania i oferował swoje pośrednictwo ws. redukcji długu.

– George Soros napisał list do ministra finansów Andrzeja Wróblewskiego w maju 1989 roku – powiedział prof. Sławomir Cenckiewicz.

Historyk zaznaczył, że z kontekstu korespondencji wynika, że była ona prowadzona wcześniej.

– George Soros pisze w tym liście, że to dobra propozycja, żeby rząd PRL powołał instytucję, która by zajmowała się redukcją długu, nie zawsze stosując legalne metody, czyli Fundusz Obsługi Zadłużenia Zagranicznego, który Soros nazywa w swoim piśmie agencją likwidacyjną. (…) Poza tą zgodą (…) zobowiązuje się, że może stać się osobą, która będzie pośredniczyła między rządem PRL, agencją likwidacyjną, a Klubem Paryskim w kwestii redukcji długów – wyjaśnił prof. Cenckiewicz.

Jak podkreślił gość PR24, to właśnie kwestia Klubu Paryskiego w tym układzie była najważniejsza, ponieważ w strukturze długu PRL, Klub Paryski dysponował pakietem wynoszącym 65 proc.       – Wierzycielami tego długu wobec Klubu Paryskiego były rządy państw zachodnich i USA. Stąd Soros zaproponował swoje pośrednictwo – tłumaczył. Po czym dodał, że w kwestii przygotowania szczegółowego planu redukcji długów i wykorzystania agencji likwidacyjnej George Soros zaproponował dwie osoby, jako swoich przedstawicieli – Stanisława Gomułkę i prof. Jeffreya Sachsa. Ten drugi jest uważany za autora planu, który przeszedł do historii jako plan Balcerowicza.

– Z nimi miano skonsultować, dopóki Soros nie dotrze do Warszawy, zasadność kształt planu redukcji długu i operowania tym długiem na Zachodzie, za pośrednictwem samego Sorosa czy różnych instytucji, które zajęłyby się wykupem tego długu na rynku wtórnym – podsumował prof. Sławomir Cenckiewicz.

za:pch24.pl

Copyright © 2017. All Rights Reserved.