Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Polecane

Jadwiga Kamińska-Łódź: Wzorce dla współczesnego pokolenia

Sejm Rzeczpospolitej Polskiej 2021 rok ustanowił Rokiem Kamila Krzysztofa Baczyńskiego. To stało się inspiracją dla twórców wystawy Instytutu Pamięci Narodowej „Pokolenie Baczyńskiego”. Ekspozycja przedstawia kilka wybitnych postaci urodzonych na początku dwudziestolecia międzywojennego.

Podstawowym celem wystawy jest przekazanie pokolenia Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Karola Wojtyły, Reginy Pleśniewicz, Anieli Dziewulskiej – Łosiowej (część ogólnopolska), Marka Edelmana, Haliny Szwarc i Jerzego Miecznikowskiego (część regionalna), współczesnemu pokoleniu. Wyrastali we wzorcach służby bliźniemu, Ojczyźnie oraz szacunku dla tradycji powstańczych i narodowych. Stanowili trzon Polski podziemnej. Wielu z nich zginęło, a ci co przeżyli, stali się przewodnikami duchowymi, moralnymi, a także lekarzami, naukowcami, nauczycielami i starali się kształtować następne pokolenia.

- Dzisiaj żegnamy już ostatnich z nich, bo mija równo 100 lat, ale ważne jest, żeby uczyć się z ich wspaniałych życiorysów. Zczytać to, co powiedzieli, chwytać te słowa, które od nich pochodzą tak, żeby odnajdywać przesłanie dla siebie. To jest bardzo ważne dla młodych ludzi dzisiaj – podkreśliła Marzena Kumosińska z łódzkiego Oddziału IPN, autorka wystawy.

Każda z postaci zaprezentowana na wystawie w części regionalnej jest ważna dla naszego miasta, dla łodzian. One związały swoje życie z Łodzią. - Mogą być pewnego rodzaju wzorem dla współczesnego pokolenia. Są wyjątkowe, bo dla nich słowo Ojczyzna było wartością nadrzędną. Oni wszyscy byli wierni Ojczyźnie, działali dla niej i myślę, że każdy z nich może stanowić wzór dla młodzieży – powiedział historyk Piotr Machlański.

Wystawa prezentuje pokolenie wychowane w duchu niepodległości, szacunku do wolności, naszej tradycji i do naszej historii. - Przez tę wystawę, chociaż w sposób symboliczny chcemy oddać hołd tym, którzy o wolność naszą walczyli – mówił dr hab. Dariusz Rogut - dyrektor łódzkiego Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej.

Ekspozycję na Rynku Manufaktury przy ul. Jana Karskiego 5, będzie można obejrzeć do 20 grudnia.

za:lodz.niedziela.pl

 

Copyright © 2017. All Rights Reserved.