Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Polecane

Jadwiga Kamińska - Co łączy św. Faustynę i św. Jerzego

W Niedzielę Miłosierdzia Bożego w parafii wojskowej pw. św. Jerzego w Łodzi odbyły się uroczystości odpustowe. Przybyłych do świątyni żołnierzy, kapłanów, parafian, damy i kawalerów Zakonu Rycerskiego św. Jerzego Męczennika powitał proboszcz  ks. major Maciej Kalinowski. Ksiądz proboszcz podziękował Wielkiemu Priorowi Zakonu dr Pawłowi Michalakowi za wsparcie i wspólnie realizowane dzieła.

- W czasie tej uroczystej Eucharystii modlimy się za naszą Ojczyznę,  za żołnierzy Wojska Polskiego i za dochowanie wierności hasłu Bóg, Honor, Ojczyzna – powiedział ks. major. Homilię wygłosił ks. ppor. Wawrzyniec Grotek kapelan Wojsk Obrony Terytorialnej.
    
- Jak pogodzić św. Jerzego i św. Faustynę, co mają wspólnego poza świętością? - pytał kaznodzieja. Zadanie niełatwe skoro dzieli ich przeszło szesnaście wieków w ziemskim pielgrzymowaniu. - Wydaje mi się, że wspólnym mianownikiem dla świętych może być osoba ks. Michała Sopoćko – spowiednika św. Faustyny. Nikt jej nie wierzył, że ona ma doświadczenie Jezusa, z którym rozmawia, którego widzi. Uznawana była za dziwaczkę, a ks. Sopoćko nakazał jej spisywać to, co mówił Jezus. Mądrość i doświadczenie tego kapłana w wymiarze duchowym i patriotycznym docenił Józef Piłsudski. Po wysłuchaniu kazania patriotycznego do żołnierzy w 1920 r. powierzył mu napisanie podręcznika patriotyzmu dla polskiego żołnierza. Święty Jerzy był żołnierzem ochotnikiem, ale doszedł do wyższego stopnia oficerskiego. Był chrześcijaninem, który nie zaparł się Chrystusa i nie wyrzekł się wiary. Siostra Faustyna była kierowana przez tego, który również służył żołnierzowi i to jest chyba ten wspólny mianownik, który ich także łączy – zauważył ks. ppor. Wawrzyniec Grotek.
    
Kaznodzieja zwrócił także uwagę, że żaden z polskich wieszczów i polskich noblistów nie podbił świata swoim dziełem tak, jak sekretarka Bożego Miłosierdzia s. Faustyna pisząc słowa, które przekazał jej Jezus. „Dzienniczek” jest najbardziej poczytnym polskim dziełem na  świecie i przetłumaczonym na wiele języków.
     
Po Mszy św. wierni byli częstowani pyszną grochówką przygotowaną przez wojsko i słodkimi wypiekami Jerzego Misia kawalera Zakonu św. Jerzego.
                                                                                                                                                          

 

Foto: Marek Kamiński

Copyright © 2017. All Rights Reserved.