Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Polecane

"Myślenie, że Rosja bez Putina będzie bardziej demokratyczna, jest naiwnością"

Po Putinie nadejdą nowi "Putinowie", uważa pisarz Michaił Szyszkin, który udzielił wywiadu belgijskiemu dziennikowi "De Standard". Żyjący na emigracji w Szwajcarii jeden z najwybitniejszych rosyjskich pisarzy twierdzi, że naiwnością jest myślenie, że bez Putina Rosja będzie bardziej demokratyczna lub umiarkowana.

"Wojna na Ukrainie całkowicie mnie załamała. Bycie Rosjaninem boli, strasznie mi wstyd" - powiedział zdobywca trzech najważniejszych rosyjskich nagród literackich.

Szyszkin odmówił reprezentowania Rosji na American Book Expo w 2013 roku i otwarcie wyraził niechęć do prezydenta Władimira Putina i "jego piramidy złodziei, którzy niewolą ludzi za ich przekonania polityczne". Obecnie mieszka w Szwajcarii, dokąd wyjechał w 1995 r.

Pisarz twierdzi, że rosyjscy żołnierze nie wiedzą, dlaczego ryzykują życie, walcząc na Ukrainie, natomiast Ukraińcy walczą o swój kraj, swoje rodziny i wolność. "Dlatego tej wojny nie można wygrać, a przez propagandę wcześniej czy później znacznie przebijać się w Rosji prawda" - uważa Szyszkin.

Jego zdaniem wielu Rosjan będzie jednak nadal podatna na "kremlowskie kłamstwa". "Jeśli pokażesz im zdjęcia zbrodni w Buczy, ich reakcja jest całkowicie przewidywalna: +Tak, tak, okropne zdjęcia. To straszne, co ci ukraińscy faszyści robią własnym obywatelom+" - mówi zdobywca m.in. prestiżowej nagrody Bolshaya Kniga.

W ocenie pisarza przez wojnę na Ukrainie Rosja stanie się ruiną gospodarczą, polityczną i psychologiczną. "Nie liczmy jednak na to, że bez Putina Kreml stanie się bardziej demokratyczny i umiarkowany" - mówi literat.

"Po okresie chaosu i anarchii władzę obejmą nowi dyktatorzy. Zachód nie będzie miał innego wyjścia, jak ich zaakceptować, ponieważ kluczowe znaczenie będzie miało opanowanie arsenału nuklearnego Rosji. Po Putinie będą nowi "Putinowie". Historia Rosji to błędne koło. Tak, przepraszam, nie jestem zbytnim optymistą" - konkluduje Szyszkin.

za:info.wiara.pl

Copyright © 2017. All Rights Reserved.