Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Polecane

Kard. Sako: muzułmanie powinni prosić chrześcijan o przebaczenie

„Idąc za przykładem Papieża Franciszka w Kanadzie, muzułmańskie władze Iraku powinny również prosić chrześcijan o przebaczenie za zadane im cierpienia” – powiedział patriarcha Kościoła chaldejskiego kard. Louis Sako. Jak zaznaczył, po przejęciu władzy w regionie, dżihadyści dopuszczali się masakr na chrześcijanach, wielu z nich zmusili do przejścia na islam lub ucieczki.

Papież Franciszek podczas swojej pielgrzymki do Kanady przeprosił za nadużycia, jakich przedstawiciele Kościoła katolickiego dopuścili się wobec rdzennej ludności tego kraju w szkołach rezydencjalnych. „Mam nadzieję, że ten przykład posłuży również władzom muzułmańskim do zrozumienia krzywd, które ich współwyznawcy wyrządzili chrześcijanom i przeproszenia nas. Byłby to piękny gest, uwrażliwiający wyznawców islamu na cierpienie przedstawicieli innych religii” – powiedział kard. Sako.

Jak zauważył patriarcha, nie tylko Kościół katolicki jest wezwany do przepraszania. „W każdej kulturze należy wychowywać młode pokolenia do pojednania, które rozpoczyna się właśnie od prośby o przebaczenie. To uszlachetnia charakter i pomaga korygować błędy, jeśli takowe pojawią się w przyszłości” – zaznaczył zwierzchnik Kościoła chaldejskiego.

Niestety – przyznał kardynał – nasze społeczeństwo nie jest wychowane w kulturze przepraszania. Wschodnie społeczności opierają się na autorytecie przywódcy czy szejka. Przeprosiny są odbierane jako ujma na honorze i utrata godności. „Tymczasem przyznanie się do błędu i przeproszenie nie jest słabością, ale siłą; zwiększa szacunek do osoby, która nie boi się prawdy i konsekwencji własnych błędów. Prośba o przebaczenie wyraża samoświadomość i odwagę, usuwa napięcie, otwiera drogę do zaufania i przyjaźni” – wskazał kard. Sako.

Podkreślił, że prośba o przebaczenie jest sztuką konieczną do opanowania, gdy myślimy o wspólnym życiu w pokoju, niezależnie, czy chodzi o małżeństwo czy o całe społeczności i narody. Sztuka ta jest jednym ze składników niezbędnych do współistnienia, wyraża chęć naprawienia błędów. „Mam nadzieję, że muzułmańskie władze zdecydują się na ten krok, który przyniesie nam wszystkim ulgę” – powiedział chaldejski patriarcha.

za:www.fronda.pl

Copyright © 2017. All Rights Reserved.