Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Polecane

Bp Bronakowski: troska o trzeźwość, to polska racja stanu

Sierpień w Kościele katolickim w naszej Ojczyźnie jest miesiącem abstynencji. Troska o trzeźwość narodu, to polska racja stanu - powiedział PAP przewodniczący Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych bp Tadeusz Bronakowski.
W tym roku sierpień, jako miesiąc abstynencji obchodzony będzie pod hasłem "Posłani w pokoju Chrystusa, budujmy wolną i trzeźwą Polskę". W kraju uzależnionych od alkoholu jest nawet około miliona osób.

Jednak problemy alkoholowe nie dotyczą tylko cierpiących na chorobę alkoholową, ale także osoby, które piją ryzykownie i szkodliwie, których liczba sięga nawet 3 milionów - powiedział PAP bp Bronakowski.

    "Nie są one jeszcze uzależnione, ale swoim zachowaniem zmierzają do tego. Powodują oni najwięcej szkód w wymiarze społecznym" - ocenił przewodniczący zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych.

Zwrócił uwagę, że "krąg cierpiących z powodu pijaństwa i alkoholizmu jest znacznie szerszy.

    "To miliony współuzależnionych, przede wszystkim wśród bliskich takiej osoby. To są także ofiary różnych wypadków spowodowanych przez nietrzeźwych" - powiedział bp Bronakowski.

Przyznał, że przytaczając różne statystyki "często nie widać ogromu tragedii, jaka dzieje się z powodu nietrzeźwości Polaków".

    "Niektóre wskaźniki rosną, inne maleją na przestrzeni ostatnich lat w zależności od badania. Ale problem pozostaje. Ogromny problem przekładający się na nasze codzienne życie" - stwierdził biskup.

Przytaczając słowa bł. ks. Bronisława Markiewicza powiedział, że "Polska będzie trzeźwa albo nie będzie jej wcale". Zaś bł. kard Stefan Wyszyński mówił, że "troska o trzeźwość, to polska racja stanu".

Podkreślił, że "polskiej racji stanu nie da się pogodzić z panującym pijaństwem, z proalkoholową mentalnością, która zagościła w sercach i umysłach tak wielu Polaków, z przekonaniem, że alkohol jest niegroźną substancją, która powinna być dostępna zawsze, wszędzie i o każdej porze".

W ocenie bp Bronakowskiego, "polskiej racji stanu nie da się także pogodzić z wszechobecną reklamą, z tak wielką dostępnością fizyczną i ekonomiczną alkoholu". Dodał, że "alkohol jest bardzo groźną substancją psychoaktywną".

Przypomniał, że idea sierpniowej abstynencji sięga roku 1984, kiedy Episkopat Polski w czasie konferencji plenarnej podjął decyzję, aby w sierpniu każdego roku w sposób szczególny zwrócić się z apelem do Polaków o praktykowanie cnoty trzeźwości poprzez złożenie daru dobrowolnej abstynencji.

Powiedział, że była to kontynuacja inicjatyw podejmowanych przez Kościół w Polsce od wielu lat, zwłaszcza od Ślubów Jasnogórskich.

    "Wielkie uroczystości maryjne zwracają uwagę na motywy religijne i moralne Apostolstwa Trzeźwości i walki z alkoholizmem. Natomiast rocznice narodowe wskazują aspekt patriotyczny i kulturowo-społeczny omawianej sprawy" - wskazał bp Bronakowski. Zaznaczył, że "podstawowym celem abstynencji jest trzeźwość narodu, rozumiana szeroko, jako wolność od wszelkich nałogów". "W zamyśle inicjatorów +abstynenckiego sierpnia+, ma to być dobrowolny dar z motywów nadprzyrodzonych i patriotycznych" - wyjaśnił hierarcha.

Jako jedną z dróg do tego wskazał Krucjatę Wyzwolenia Człowieka - ruch założony przez sługę Bożego ks. Franciszka Blachnickiego, którego członkowie decydują się na dobrowolną abstynencji od alkoholu z motywów nadprzyrodzonych. "Dają oni piękne świadectwo radosnego życia bez alkoholu" - ocenił biskup.

Powiedział, że Kościół zachęca, aby tworzyć w rodzinach, wspólnotach parafialnych i innych miejscach życia warunki chroniące przed uzależnieniami.

    "W wielu polskich parafiach spotykają się grupy AA. W pomoc angażują się członkowie bractw i różnych stowarzyszeń abstynenckich i trzeźwościowych. Wielu kapłanów, odpowiednio przygotowanych, braci i sióstr zakonnych służy pomocą uzależnionym. Istnieją także różne ośrodki profilaktyczne i terapeutyczne prowadzone przez jednostki kościelne" - wymieniał bp Bronakowski.

Zaznaczył, że "największą ochroną przed uzależnieniami jest doświadczenie prawdziwej miłości ze strony bliskich i otwarcie się na Bożą miłość".

    "Jeśli człowiek wie, że jego życie ma sens, jeśli czuje się kochany i darzy miłością innych, jeśli wierzy, że jest dzieckiem najlepszego Ojca, to łatwiej mu dobrze korzystać z daru wolności rozumianej, jako wybór dobra. Nie szuka wtedy ulgi w cierpieniu ani zapomnienia w środku psychoaktywnym czy w destrukcyjnych zachowaniach, ale ma odwagę rozwiązywać swoje problemy zachowując trzeźwość" - powiedział przewodniczący zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych.

za:info.wiara.pl

Copyright © 2017. All Rights Reserved.