Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Polecane

Pożar kościoła Saint-Martin-des-Champs w Paryżu; wzrost agresji wobec katolickich miejsc kultu we Francji

Odkąd rozpoczęła się Wielka 9-letnia Nowenna o odnowę moralną narodu francuskiego przed obchodami 600. rocznicy męczeńskiej śmierci św. Joanny d’Arc (zainspirowana polską Wielką Nowenną zainicjowaną przez Prymasa Tysiąclecia przed uroczystościami Millennium Chrztu Polski w 1966 r.), we Francji nasiliły się akty wandalizmu i profanacje kościołów katolickich.

Od początku stycznia 2023 r. odnotowano ponad 15 aktów profanacji kościołów, włamań w celach rabunkowych oraz napadów na wiernych. WChampagne-au-Mont-d’Or niedaleko Lyonu (region Owernia-Rodan-Alpy) doszło do profanacji kościoła Saint-Louis-Roi: wandale dokonali celowego zniszczenia obu znajdujących się w kościele krucyfiksów, stacji Drogi Krzyżowej, a także wizerunków świętych znajdujących się na chórze. Podobnie kościół Sainte Anne w Lorient (Bretania) padł ofiarą wandali; doszło do rozbicia figur Najświętszej Marii Panny oraz świętych – Joanny d’Arc i Teresy od Dzieciątka Jezus, a także do próby podpalenia świątyni. Z kolei w Bordeaux wandale zniszczyli zabytkowe witraże w kościele pw. Świętej Trójcy; natomiast w śródziemnomorskim kurorcie Fleury-d’Aude (Oksytania) sprawcami profanacji kaplicy Notre-Dame-de-Liesse okazali się trzej 14-latkowie, którzy celowo zniszczyli figurę Najświętszej Marii Panny. Do nie mniej szokującego zdarzenia doszło w nocy z 17 na 18 stycznia w Paryżu; ok. 5 rano kilku młodych ludzi zaatakowało XIX-wieczny kościół Saint-Martin-des-Champs (X dzielnica) koktajlami Mołotowa, powodując groźny pożar; główna brama i fasada kościoła częściowo spłonęły; jak na razie nie zatrzymano sprawców. Mimo poważnego uszkodzenia kościoła nadal odbywają się w nim nabożeństwa; wierni wchodzą do świątyni bocznym wejściem. Jak podaje dziennik Valeurs Actuelles, każdego roku we Francji dochodzi do ok. 900 aktów wandalizmu i profanacji kościołów katolickich; niestety można zaobserwować wyraźny wzrost przestępstw wymierzonych w katolickie miejsca kultu w odniesieniu do stycznia 2022 r.

za:bialykruk.pl

***
Francjo, Francjo - Ty najstarsza Córo Kościoła- co zrobiłaś ze swą wiara?... Co robisz ze sobą?...

k

Copyright © 2017. All Rights Reserved.