Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Polecane

Lewica atakuje Piusa XI. Pretekst to nowy mural w Warszawie

Papież Pius XI stał się przedmiotem ataku środowisk lewackich w Polsce. Za pretekst posłużył nowy mural w Warszawie przedstawiający tego zagorzałego krytyka ideologii nazizmu – i wielkiego przyjaciela Polski.

W Warszawie przy ul. Lipowej 5 na Powiślu w grudniu 2022 roku pojawił się ciekawy mural. Prezentuje samego Piusa XI oraz cytat: „Znalazłem w Polsce drugą ojczyznę”. W latach 1919 – 1921 Achille Ratti był nuncjuszem apostolskim w Warszawie. Pozostał w Warszawie w czasie bitwy warszawskiej, jako jedyny przedstawiciel dyplomatyczny obok przedstawiciela Turcji.

Mural zrealizowała fundacja 1920-2020. Polska Zwycięska. Fundacja wcześniej organizowała m.in. wystawę w Przystanku Historia IPN poświęconą Piusowi XI. W 1922 przypadła setna rocznica wyboru Achille Rattiego na papieża, stąd inicjatywa. Wybór miejsca – Lipowa 5 – nie był przypadkowy; jako nuncjusz Achille Ratti został doktorem honoris causa Uniwersytetu Warszawskiego, dlatego mural pojawił się w pobliżu aktualnej siedziby Biblioteki UW.

Niestety, znaleźli się tacy, którzy postanowili wykorzystać całą sprawę do ataku na Kościół katolicki. Uczynił to na łamach „Gazety Wyborczej” niejaki Arkadiusz Gruszczyński, który opisał mural. Dziennikarz z całego pontyfikatu papieża Piusa XI wybrał niemal tylko jedno wydarzenie, pisząc w leadzie artykułu: „Nowy mural na Powiślu przedstawia Piusa XI, papieża, który podpisał konkordat z Adolfem Hitlerem”.

Gruszczyński zacytował jeszcze wypowiedź Michała Bilewicza, który pracuje na UW, a który określił Piusa XI mianem «faceta» od konkordatu z Hitlerem. Autor „Gazety Wyborczej” dopiero na końcu wspomniał, że Pius XI w 1937 roku ogłosił encyklikę potępiającą nazizm.

Do portalu PCh24.pl napisała w tej sprawie Fundacja Polska Zwycięska, tłumacząc, jak absurdalne są to zarzuty. „Każdy, kto jakkolwiek śledzi polski Internet, doskonale wie o co oskarża się świętego Jana Pawła II. Pomyje wylewane są na Prymasa Tysiąclecia. Kpi się z męczeńskiej śmierci ks. Jerzego Popiełuszki. Widać, że i Piusowi XI, mimo jego heroicznej postawy w 1920 roku, należy przypisać jakieś urojone zbrodnie, a ponieważ „najlepszą” łatką jest łatka „faszysty”, toteż próbuje się przypisać taką również Rattiemu” – wskazała Fundacja.

„Zważywszy na fakt, że mówimy o papieżu, który potępił nazizm w encyklice „Mit brennender Sorge”, jest to wyjątkowo żenujące, jednak, jak sądzę, czytelnicy PCh24.pl doskonale wiedzą o tym, że w oskarżeniach kierowanych przeciw Kościołowi nie chodzi o prawdę. Zazwyczaj jest wręcz odwrotnie – prawda jest problematyczna, trzeba ją odkręcić. Oczywiście Pius XI podpisał konkordat z Niemcami w 1933 roku, ale rok później układ o nieagresji podpisała z Niemcami Polska. Czy minister Beck to stronnik Hitlera? Tego typu tezy są wręcz kuriozalne” – zwróciła uwagę.

Fundacja przypomniała, że nazizm był ideologią skrajnie antykatolicką, a reżim hitlerowski prześladował katolików – nawet pomimo podpisanego konkordatu.

Według Fundacji atak na mural i postać Piusa XI nie jest przypadkowy, jako że został przypuszczony w 101. rocznicę wyboru Achille Rattiego na papieża (6 luty 1922; artykuł Gruszczyńskiego został opublikowany 7 lutego).

za:pch24.pl

***

...Pan każe sługa musi... Smutny los postępaków...
k

Copyright © 2017. All Rights Reserved.