Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Polecane

Beatyfikacja bez precedensu

10 września 2023 r. stanie się wyjątkową datą w dziejach Kościoła. Tego dnia w Markowej na Podkarpaciu nastąpi beatyfikacja rodziny Ulmów, łącznie z najmłodszym dzieckiem.
Pierwszy raz w historii Kościoła za osobę błogosławioną zostaje uznane nienarodzone dziecko, choć według ostatnich doniesień z Watykanu dziecko urodziło się w chwili męczeństwa matki.

Wątpliwości wynikają z faktu, że według doniesień historyków poród rozpoczął się w trakcie egzekucji.

Beatyfikacja dziecka, które nie dostąpiło chrztu, prowokuje do postawienia kilku pytań.
Na ile jest ona możliwa na gruncie prawa?
Czy już wkrótce najmłodsze dziecko Ulmów stanie się patronem dzieci nienarodzonych: tych oczekiwanych i niechcianych? Jaki jest los dzieci, które umierają bez chrztu?
Wreszcie, czy beatyfikacja najmłodszego z Ulmów oznacza to, że mogą one zostać zbawione?

Leszek Galarowicz

za:niezalezna.pl


***

Nota Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych o najmłodszym dziecku Ulmów

Dykasteria Spraw Kanonizacyjnych wydała notę dotyczącą najmłodszego dziecka Wiktorii i Józefa Ulmów, które wraz z nimi poniosło męczeńską śmierć za ukrywanie Żydów. Poniżej zamieszczamy ją w pełnym brzemieniu.

W odniesieniu do informacji rozpowszechnionych ostatnio w niektórych organach prasowych w odniesieniu do męczeństwa rodziny Ulmów, których obrzęd beatyfikacji będzie sprawowany 10 września 2023 roku w Markowej w Polsce, Dykasteria Spraw Kanonizacyjnych określa, że:

1.    W chwili zabójstwa pani Wiktoria Ulma była w zaawansowanej ciąży siódmego dziecka.

2.    Dziecko to urodziło się w chwili męczeństwa matki.

3.    Zatem zostało ono dołączone do grona dzieci – męczenników. W męczeństwie rodziców otrzymało ono bowiem chrzest krwi.

Marcello kardynał Semeraro

Prefekt

Abp Fabio Fabene, Arcybiskup tytularny Montefiascone

Sekretarz

Rzym 5 września 2023 r.

za:www.idziemy.pl

Copyright © 2017. All Rights Reserved.