Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Polecane

Prawda historyczna była zakłamywana. Polacy nie wiedzieli o bohaterstwie Ulmów

Pedagogika wstydu doprowadziła do sytuacji, że Polacy nie wiedzieli o swoim bohaterstwie. Dziś możemy czuć się dumni z postawy rodziny Ulmów i innych – powiedziała w piątek w Studiu PAP szefowa Kancelarii Prezydenta RP i członek Komitetu Obchodów Towarzyszących Beatyfikacji Rodziny Ulmów Grażyna Ignaczak-Bandych. W niedzielę 10 września br. w Markowej na Podkarpaciu odbędzie się beatyfikacja dziewięcioosobowej rodziny Józefa i Wiktorii Ulmów, zamordowanych w marcu 1944 r. za pomoc Żydom.

Wraz z kard. Marcello Semeraro, prefektem Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych, mszę św. koncelebrować będzie blisko 1000 kapłanów oraz 80 kardynałów i biskupów z Polski i z zagranicy. Chęć udziału w uroczystości zgłosiło ponad 32 tys. wiernych. Obecny będzie też m.in. naczelny rabin Polski.

Wiktoria i Józef Ulmowie to pierwsze polskie małżeństwo, które będzie beatyfikowane. Ulmowie to również pierwsze małżeństwo w historii Kościoła, które będzie beatyfikowane z siedmiorgiem dzieci, w tym jednym nienarodzonym. Szefowa Kancelarii Prezydenta RP i Członek Komitetu Obchodów Towarzyszących Beatyfikacji Rodziny Ulmów Grażyna Ignaczak-Bandych wskazała w piątek w Studiu PAP, że uroczystość beatyfikacyjna ma wymiar religijny i edukacyjny, ale także stanowi punkt wyjścia do mówienia o prawdzie historycznej, która jej zdaniem niejednokrotnie była zakłamywana lub zniekształcana. "Pedagogika wstydu doprowadziła do sytuacji, że Polacy nie wiedzieli o swoim bohaterstwie" – powiedziała.

"My dziś możemy czuć się dumni z postawy rodziny Ulmów i innych" – podkreśliła. Zaznaczyła, że bardzo ważne jest przypominanie o niezłomnych postawach. "Chcemy wokół historii rodziny Ulmów wzbudzić zainteresowanie postawami Polaków w tym nieludzkim czasie, postawami Polaków, które miały charakter heroiczny" – wskazała szefowa KPRP.

"Ci ludzie, ukrywając Żydów, ryzykowali nie tylko życie własne. Oni wiedzieli, że ryzykują życie całej rodziny, a także innych osób" – dodała.

Ignaczak-Bandych powiedziała, że beatyfikacja rodziny Ulmów powinna stać się punktem wyjścia, by dotrzeć także do gości z zagranicy. "Przypominamy, że Polska nigdy nie podpisała aktu kapitulacji, (...) że działało Polskie Państwo Podziemne, które (...) instytucjonalnie ratowało Żydów" – zaznaczyła.

za:opoka.org.pl

Copyright © 2017. All Rights Reserved.