Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Polecane

Marsz Niepodległości to zgromadzenie cykliczne – potwierdził sąd. Niekorzystna decyzja wojewody uchylona

Decyzja Sądu Okręgowego w Warszawie dotyczy złożonego przez Stowarzyszenie „Marsz Niepodległości” do wojewody wniosku o zgodę na cykliczne organizowanie zgromadzeń 11 listopada w stolicy. Stowarzyszenie chce przeprowadzić manifestacje na prawach cykliczności w trzech kolejnych latach – 2024, 2025 i 2026. Marsze miałyby iść stałą trasą – z ronda Dmowskiego przez most Poniatowskiego na błonia Stadionu Narodowego.

Wojewoda mazowiecki nie zgodził się na ten wniosek m.in. podnosząc, że Stowarzyszenie w trzech kolejnych poprzednich latach nie było – jak wymaga prawo – organizatorem Marszu. W 2021 roku Marsz Niepodległości miał charakter państwowy i formalnym organizatorem był Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Sąd w piątek wracając do wydarzeń z 2021 r. przypomniał w uzasadnieniu, że wówczas faktyczny organizator – Stowarzyszenie „MN” – nie miało możliwości odwołania się od decyzji UdsKiOR, bo Prawa o zgromadzeniach nie stosuje się do uroczystości organizowanych przez organy władzy publicznej. Warszawski sąd okręgowy nieprawomocnie nakazał ponownie rozpatrzyć wniosek z przeanalizowaniem nieuwzględnionych okoliczności.

Zgodnie z Prawem o zgromadzeniach wojewoda może złożyć zażalienie na takie postanowienie do sądu apelacyjnego. Ma na to 24 godziny, a kolejne 24 godziny ma sąd drugiej instancji, by je rozpatrzyć. Od postanowienia sądu apelacyjnego nie przysługuje już jednak skarga kasacyjna – będzie ono ostateczne i podlega natychmiastowemu wykonaniu.

Strony piątkowego postępowania nie chciały dywagować o ewentualnych konsekwencjach przyszłego wyroku apelacji, tym bardziej, że pełnomocnik wojewody wychodząc z sądu dopiero od jego decyzji uzależniał, czy takie zażalenie zostanie złożone.

„Sąd Okręgowy w Warszawie uchylił decyzję Wojewody Mazowieckiego odmawiającą zgody na organizację cyklicznego zgromadzenia przez #MarszNiepodleglosci na kolejne lata” – napisała na Twitterze adwokat Magdalena Majkowska z Centrum Interwencji Procesowej instytutu Ordo Iuris.

„Gratuluję Stowarzyszeniu Marsz Niepodległości i cieszę się, że prawnicy @OrdoIuris mogli pomóc!” – dodała.

za:pch24.pl

Copyright © 2017. All Rights Reserved.