Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Polecane

Raport Ordo Iuris: rosnąca fala przestępstw z nienawiści wobec chrześcijan w Polsce

W Polsce rośnie liczba przestępstw z nienawiści wobec chrześcijan. Według najnowszego raportu Instytutu Ordo Iuris, w 2023 roku odnotowano 118 takich incydentów, co stanowi znaczący wzrost w porównaniu do 77 przypadków zarejestrowanych w 2022 roku. Raport ten został złożony do Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE).

Brutalizacja zachowań przestępczych

Oprócz wzrostu liczby incydentów, Ordo Iuris zauważa również nasilenie brutalności tych działań. Coraz częściej dochodzi do ataków fizycznych na wiernych i osoby duchowne. Przykłady takich incydentów obejmują zakłócanie Mszy Świętej w kościele Św. Apostołów Piotra i Pawła w Warszawie, niszczenie grobów na cmentarzach oraz znieważanie wizerunków religijnych, takich jak wizerunek Matki Bożej Częstochowskiej.

W jednym z najbardziej szokujących przypadków, młody kapłan wracający z niedzielnej Mszy Świętej został brutalnie pobity na ulicach Wrocławia. Incydenty te wskazują na narastające społeczne przyzwolenie na agresję wobec osób wierzących, co podkreśla potrzebę zdecydowanej reakcji ze strony organów ścigania.

Reakcja społeczna i bierność władz

Robert Czarnowicz z Centrum Interwencji Procesowej Ordo Iuris zwraca uwagę na konieczność raportowania takich przestępstw oraz na istotną rolę organów ścigania w przeciwdziałaniu tego rodzaju agresji. Jego zdaniem, pobłażliwe traktowanie takich zachowań przez celebrytów oraz bierność wymiaru sprawiedliwości mogą prowadzić do przekonania o bezkarności sprawców.

"Niezbędna jest zdecydowana reakcja ze strony organów ścigania. Społeczne przyzwolenie na znieważanie osób wierzących, w połączeniu z biernością wymiaru sprawiedliwości, daje przekonanie co do bezkarności takich zachowań" – stwierdził Czarnowicz.

Raport Ordo Iuris oraz komentarze ekspertów jasno wskazują na konieczność zwiększenia świadomości społecznej na temat tego problemu oraz wzmocnienia działań prawnych w celu zwalczania przestępstw z nienawiści wobec chrześcijan.

za:www.fronda.pl

Copyright © 2017. All Rights Reserved.