Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Polecane

Objawienie Pańskie – Trzech Króli


Pokłon Mędrców ze Wschodu złożony Dziecięciu Jezus, opisywany w Ewangelii przez św. Mateusza (Mt 2,1-12), symbolizuje pokłon świata pogan, wszystkich ludzi, którzy klękają przed Bogiem Wcielonym. To jedno z najstarszych świąt w Kościele. Obchodzimy je 6 stycznia.

Trzej Królowie: Kacper, Melchior i Baltazar, być może byli astrologami, którzy ujrzeli gwiazdę – znak narodzin Króla. Jednak pozostanie tajemnicą, w jaki sposób stała się ona dla nich czytelnym znakiem, który wyprowadził ich w daleką i niebezpieczną podróż do Jerozolimy. Herod, podejmując ich, dowiaduje się o celu podróży. Podejrzewa, że narodził się rywal. Na podstawie proroctwa w Księdze Micheasza (Mi 5,1) kapłani jako miejsce narodzenia Mesjasza wymieniają Betlejem. Tam wyruszają Mędrcy. Odnajdując Dziecię Jezus, ofiarowują Mu swe dary. Otrzymawszy we śnie wskazówkę, aby nie wracali do Heroda, udają się do swoich krajów inną drogą. Uroczystość Objawienia Pańskiego należy do pierwszych, które uświęcił Kościół. Na Wschodzie pierwsze jej ślady spotykamy już w III w. Tego właśnie dnia obchodził Kościół grecki święto Bożego Narodzenia, ale w treści znacznie poszerzonej: jako uroczystość Epifanii, czyli zjawienia się Boga na ziemi w tajemnicy wcielenia. Na Zachodzie uroczystość Objawienia Pańskiego datuje się od końca IV w. (oddzielnie od Bożego Narodzenia). Od XV/XVI w. w kościołach poświęca się w tym dniu kadzidło i kredę. Kredą oznaczamy drzwi na znak, że w naszym mieszkaniu przyjęliśmy wcielonego Syna Bożego. Piszemy na drzwiach litery K+M+B, które mają oznaczać imiona Mędrców lub też mogą być pierwszymi literami łacińskiego zdania: (Niech) Chrystus mieszkanie błogosławi – po łacinie: Christus mansionem benedicat.

Ulicami ponad 900 miejscowości w Polsce i zagranicą przeszły Orszaki Trzech Króli   

Orszaki Trzech Króli to już coroczna tradycja uświetniająca Uroczystość Objawienia Pańskiego. Barwne korowody odbyły się w poniedziałek w ponad 900 miejscowościach w Polsce i zagranicą. Towarzyszyło im hasło „Kłaniajcie się Królowie”.

W Uroczystość Objawienia Pańskiego tradycyjnie obchodzimy Święto Trzech Króli. Tego dnia na ulice miast wyruszają Orszaki Trzech Króli upamiętniające podróż trzech mędrców, aby powitać Nowonarodzonego Jezusa.

Wymarsz warszawskiego Orszaku Trzech Króli poprzedziła wspólna modlitwa.

    – Błogosławieństwo Boga Wszechmogącego, Ojca i Syna, i Ducha Świętego niech zstąpi na was – podkreślono w modlitwie.

Na trasie radosnego pochodu trzem królom towarzyszyła obstawa rycerzy, dam dworu i tysięcy osób.

    – Piękne wydarzenie uświetnia pochód Trzech Króli do Jezusa Chrystusa– mówił jeden z uczestników.

    – Jesteśmy katolikami i jesteśmy dumni, że tu przyszliśmy – dodała jedna z kobiet.

Orszak zapadnie w pamięci najmłodszych uczestników.

    – Mi się bardzo podobało, jak trzej królowie tutaj szli – wskazała dziewczynka.

    – Są aż trzy rodzaje koron – zauważył chłopiec.

    – Fajnie jest tu chodzić – dodało dziecko.

Także torunianie wyruszyli we wspólnym marszu do żłóbka.

Uczestnictwo w Orszaku Trzech Króli to manifest miłości do Nowonarodzonego Jezusa – wskazywali księża biskupi obecni na orszaku.

    – Przyznanie się do tego, że uwierzyliśmy, iż Zbawiciel przyszedł na świat, Pan Jezus – powiedział ks. bp Józef Szamocki, administrator diecezji toruńskiej.

    – Chcemy pokazać, że jesteśmy przyjaciółmi Jezusa i chcemy razem współtworzyć z Nim ten świat, żeby budować go w oparciu o wiarę, nadzieję i miłość – zauważył ks. bp Arkadiusz Trochanowski, greckokatolicki biskup eparchii olsztyńsko-gdański.

Na trasie wydarzenia pojawiły się potężne figury przedstawiające trzech króli.

    – Chciałyśmy być tutaj z całym miastem i świętować to piękne święto – oznajmiła kobieta.

    – Jesteśmy tutaj jako rodzina, żeby zamanifestować naszą wiarę – wskazała jedna z rodzin biorąca udział w toruńskim Orszaku Trzech Króli.

W gdańskim Orszaku Trzech Króli nie zabrakło walki dobra ze złem. Trzem królom towarzyszyły tysiące osób.

    – Chcemy pokazać na ulicach Gdańska, że należymy do Chrystusa i chcemy cieszyć się tym – zaakcentowała jedna z kobiet.

Mędrcy złożyli pokłon i dary Nowonarodzonemu Jezusowi.

    – Może warto sobie postawić pytanie, co my chcemy złożyć temu Dziecięciu, jakie dary chcemy złożyć. Ono przyszło do nas, Ono stało się częścią naszego życia – powiedział ks. abp Tadeusz Wojda SAC, przewodniczący KEP, metropolita gdański.

W gdańskim Orszaku Trzech Króli uczestniczył dr Karol Nawrocki, obywatelski kandydat na prezydenta RP.

    – Jest to piękne przeżywanie naszych wartości, naszej tożsamości – powiedział dr Karol Nawrocki.

Mimo deszczowej pogody Polacy nie zawiedli w Szczecinie. Orszak Trzech Króli rozpoczął się wspólnym kolędowaniem. W barwnym pochodzie do żłóbka maszerowały całe rodziny. Specjalne przesłanie do wszystkich uczestników Orszaków wystosowała polska Para Prezydencka.

    – Niech ten uroczysty pokłon połączy nas we wspólnotę nie tylko w dniu Święta Trzech Króli, lecz także każdego dnia przez cały 2025 rok – mówił prezydent Andrzej Duda wraz z Pierwszą Damą.

Para Prezydencka podziękowała za kultywowanie tradycji, która stała się już zwyczajem w okresie Świąt Bożego Narodzenia.

Kard. Ryś: Kościele świeć, bo przyszło Światło! - Uroczystość Objawienia Pańskiego 2025

- Przyszło do ciebie Światło, więc świeć tak mocno, aby wszystkie narody mogły się zejść ku tobie, by były pociągnięte Światłem. To jest miara przyjęcia Boga, który przychodzi do nas jako Światło - mówił kard. Grzegorz Ryś w uroczystość Objawienia Pańskiego.

Pod hasłem „Kłaniajcie się królowie” ulicą Piotrkowską przeszedł Orszak Trzech Króli. Z łodzianami kolędował Zespół „Pectus”.

Obchody Objawienia Pańskiego rozpoczęły się tuż przed południem w parafii pw. Podwyższenia Świętego Krzyża. Mszy św. przewodniczył kard. Grzegorz Ryś, który w homilii powiedział o dwóch ważnych kwestiach, skłaniających do refleksji w czasie drogi do Nowonarodzonego Jezusa. Pierwsza z nich to pytanie o znajomość gwiazdy, za pomocą której Pan chce się objawić. - Jesteście tą gwiazdą, o tym mówi prorok Izajasz: „Jeruzalem świeć!”. To słowo Izajasza wypełnia się na nas. On mówi: „Kościele świeć!”, dlatego że przyszło do nas Światło, którym jest Jezus Chrystus, nasz Pan. Miarą przyjęcia tego Światła jest to, że sami stajemy się światłem i zaczynamy świecić. Przyszło do ciebie Światło, więc świeć tak mocno, aby wszystkie narody mogły się zejść ku tobie, by były pociągnięte Światłem. To jest miara przyjęcia Boga, który przychodzi do nas jako Światło – podkreślił duchowny.

W drugiej myśli metropolita łódzki podał fakt, że Jezus chce objawić się wszystkim ludziom. – Nadzieja jest wtedy prawdziwa, gdy dotyczy wszystkich. Otwórz serce.  Dzisiejsza uroczystość wzywa do niesłychanego otwarcia serca, abyś ucieszył się z tego, że możesz być z ludźmi, których uważałeś za wrogów – powiedział kard. Ryś i dodał: - To jest uroczystość, która przełamuje nasz egoizm, naszą zapobiegliwość i wyłącznie swoje szczęście. Jeśli chcesz mieć prawdziwe szczęście, prawdziwą radość, otwórz się na wszystkich, z którymi możesz to dzielić.

Po Eucharystii i modlitwie Anioł Pański barwny korowód wyruszył do żywej szopki na placu katedralnym. Po drodze można było zobaczyć jasełkach na siedmiu scenach ul. Piotrkowskiej, które wyreżyserowała Szantal Strzelińska, aktorka Teatru im. S. Jaracza w Łodzi i studentka łódzkiej Szkoły Filmowej. Całość wzbogaciły kolędy w wykonaniu orszakowego zespołu muzycznego oraz orkiestry dętej, obecność aniołów, wielbłądów i innych postaci nawiązujących do starożytnej tradycji. O folkowy wymiar wydarzenia zadbał Zespół Pieśni i Tańca POLTEX. Zwieńczeniem wspólnej drogi był koncert kolęd Zespołu „Pectus”.

Zgodnie z tradycją łódzkich orszaków odbyła się akcja charytatywna „Dar dla Nowonarodzonego”. Celem tegorocznej zbiórki pieniężnej jest zebranie środków na remont Diecezjalnej Szkoły Podstawowej i Diecezjalnego Liceum Humanistycznego w Nysie, które uległy zniszczeniu podczas powodzi. Dotychczas wpłacono blisko 40 tys. złotych, choć, jak podkreślają organizatorzy – zbiórka nadal trwa, a celem jest 200 tys. złotych.

W orszaku wzięło udział blisko tysiąc młodych aktorów wcielających się w rolę postaci biblijnych. Przygotowania do styczniowej uroczystości trwały kilka miesięcy pod okiem profesjonalnych aktorów i reżyserów.

za:www.archidiecezja.lodz.pl

Copyright © 2017. All Rights Reserved.