Polecane
Obchody Święta Narodowego Trzeciego Maja
Święto Narodowe Trzeciego Maja jest obchodzone w rocznicę uchwalenia w 1791 roku Konstytucji 3 maja. Dokument był pierwszą konstytucją w nowożytnej Europie, a drugą na świecie, po amerykańskiej. Rocznica przyjęcia Konstytucji 3 maja jest świętem ustanowionym w 1919 roku. Przez okres PRL jego publiczne obchodzenie było zabronione, ponownie stało się państwowym świętem w 1990 roku.
Rano o godz. 9.30 para prezydencka wzięła udział w mszy świętej w intencji Ojczyzny w Bazylice Archikatedralnej p.w. Męczeństwa św. Jana Chrzciciela. We mszy uczestniczyli też członkowie rządu, delegacje służb mundurowych, w tym Wojska Polskiego, Policji, Straży Pożarnej, a także kombatanci, harcerze i mieszkańcy stolicy.
O godz. 11 na Zamku Królewskim w Warszawie prezydent Andrzej Duda odznaczył Orderem Orła Białego Janusza Kapustę - rysownika, malarza i scenografa oraz Jerzego Kropiwnickiego - działacza opozycji demokratycznej w PRL.
Jako Prezydent RP, w imieniu Rzeczypospolitej, jestem dumny, że mogłem dziś udekorować najwyższym polskim odznaczeniem dwóch wizjonerów. To najwyższa godność jaką polskie państwo może przyznać osobie zasłużonej dla kraju. To order wolnej, suwerennej i niepodległej Polski
- powiedział prezydent Andrzej Duda.
Janusz Kapusta jest rysownikiem, malarzem i scenografem, wynalazcą jedenastościennej bryły, którą nazwał K-DRON. Został odznaczony "w uznaniu znamienitych zasług w działalności naukowej, artystycznej i twórczej, za szczególny przykład kreatywności, poszerzania wyobraźni oraz budowanie pozytywnego wizerunku Polski na świecie".
Jerzy Kropiwnicki jest działaczem opozycji demokratycznej z okresu PRL, ekonomistą i politykiem. W latach 2002–2010 był prezydentem Łodzi, a wcześniej ministrem w rządach Jana Olszewskiego, Hanny Suchockiej i Jerzego Buzka. Został odznaczony "w uznaniu znamienitych zasług dla RP, w szczególności dla przemian demokratycznych i wolnej Polski, za osiągnięcia w działalności państwowej i publicznej".
To dzień polskiej dumy
To dzień polskiej dumy – wielkiej dumy z naszych historycznych dokonań – mówił prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości na Placu Zamkowym.
– Konstytucja Majowa była, jak na owe czasy, niesłychanym osiągnięciem. Była druga na świecie. To nasz powód do dumy. Wiele państw wzorowało się później na naszych rozwiązaniach. Po konfederacji warszawskiej jasno i dumnie możemy mówić, że jesteśmy państwem, w którym tolerancja religijna liczy sobie ponad pół tysiąca lat. Jest więc niezwykle ugruntowana i to także jest nasz powód do dumy. Jesteśmy więc narodem na wskroś nowoczesnym na przestrzeni europejskiej i światowej, patrząc nie tylko na dzisiejszą rzeczywistość, na teraźniejszość, ale patrząc także przez pryzmat dziejów i myśli – wskazał przywódca RP.
"Zawsze byliśmy częścią Zachodu"
Duda zaznaczył, że 3 maja to dzień polskiej dumy. – Wielkiej dumy z naszych historycznych dokonań, naszego państwa i państwowości. Rok 2025 ma swoją wyjątkowość: obchodziliśmy 1050 rocznicę chrztu Polski oraz 1000-lecie uzyskania dla Polski pierwszej korony. Staliśmy się królestwem o wielkiej sile. Wpisaliśmy się na stałe w mapę politycznej Europy – zaznaczył.
Prezydent przypomniał, że "czasy były różne, a Polska potem znikała z mapy". – Odbierano nam wolność, niepodległość, suwerenność, ale my zawsze byliśmy w sensie mentalnym, kulturowym, częścią Zachodu, ponieważ wpisało nas do tego chrześcijaństwo zachodnie przyjęte z Rzymu, a przekazane poprzez Pragę – powiedział Andrzej Duda.
Rok 2025 ma swoją wyjątkowość: obchodziliśmy 1050 rocznicę chrztu Polski oraz 1000-lecie uzyskania dla Polski pierwszej korony. Staliśmy się królestwem o wielkiej sile. Wpisaliśmy się na stałe w mapę politycznej Europy
- podkreślił.
Prezydent powiedział, że "po konfederacji warszawskiej jasno i dumnie możemy mówić, że jesteśmy państwem, w którym tolerancja religijna liczy sobie ponad pół tysiąca lat."
Jest więc niezwykle ugruntowana i to także jest nasz powód do dumy. Jesteśmy więc narodem na wskroś nowoczesnym na przestrzeni europejskiej i światowej, patrząc nie tylko na dzisiejszą rzeczywistość, na teraźniejszość, ale patrząc także przez pryzmat dziejów i myśli
Apel prezydenta
Wkrótce będziemy znowu wybierali głowę polskiego państwa. Najważniejsze jest, byśmy mogli rzetelnie wybrać; by wybory przebiegły w sposób uczciwy. Tu mój apel do wszystkich Rodaków: nie trzeba nikomu mówić, w jakich czasach żyjemy, co się wokół nas dzieje, że trwa rosyjska agresja na Ukrainę, że nie jest bezpiecznie, bo trzeba mieć świadomość, że nasi sąsiedzi walczą o wolność. To, aby Polska wyszła z wyborów prezydenckich mocna jest fundamentalnie ważne. Aby mandat nowego prezydenta był mocny, musicie na te wybory iść.Zaznaczył, że ważnym jest też, aby "Polska wyszła z wyborów prezydenckich mocna". - Mocna nowo wybranym prezydentem, mocna mandatem nowo wybranego prezydenta, aby ten mandat był mocny szanowni państwo musicie do tych wyborów, jako wyborcy iść i proszę was o to jako dzisiaj jeszcze cały czas prezydent Rzeczypospolitej, który chciałby przekazać ten prezydencki urząd spokojnie swojemu następcy wybranemu przez moich rodaków ze spokojem - niezależnie od tego kim on będzie, ale z głębokim przekonaniem, że został wybrany przez faktycznie potężną większość - powiedział.
- powiedział prezydent.
Prezydent strażnikiem konstytucji
Andrzej Duda przypomniał, że przyszły prezydent będzie strażnikiem konstytucji. - W związku z tym będzie zobowiązany do tego, że w przypadkach, gdy ktoś będzie sprzeniewierzał się polskiej konstytucji, polskiemu prawu, gdy będzie to prawo łamał - niezależnie od tego, kim będzie - będzie miał obowiązek zwrócić mu na to uwagę i głośno o tym powiedzieć, że prawo jest łamane, że działa nielegalnie, że narusza zasady, że niszczy polską demokrację i że to jest właśnie naruszenie praworządności, wtedy, kiedy ostatecznie się śmiejąc, łamie ustawy, a tym samym łamie konstytucję - powiedział.
"Jak kiedyś słusznie - dokładnie w rocznicę dzisiejszego dnia, przed laty - powiedział prezydent Lech Kaczyński: należy interpretować i czytać [konstytucję - przyp. red.] tak, jak ją napisano. Mówię to jako prawnik i mówię to jako prezydent Rzeczypospolitej. Wiecie państwo, dlaczego należy ją czytać tak, jak ją napisano? Ponieważ to państwo, moi rodacy, zgodziliście się na tą konstytucję w referendum, czytając ją tak, jak ją napisano, bo w swojej większości nie jesteście państwo ekspertami od interpretacji prawniczej, nie jesteście państwo ekspertami od rozumowania prawniczego i jest wielkim oszustwem ustrojowym wyciąganie z treści Konstytucji tego, czego nigdy w niej nie zapisano"
– podkreślił.
Andrzej Duda zaznaczył, że "dla Polski, dla bezpieczeństwa Rzeczypospolitej trzeba oddać swój głos."
Uczestniczcie w tych wyborach. Weźcie w swoje ręce odpowiedzialność za Polskę. Umożliwcie to tym, którzy sami na te wybory nie mogą pójść
- apelował.
Dodał, że wielką odpowiedzialnością nowego prezydenta będzie dokończyć to, co rozpoczęło się podczas mojej kadencji - wielka modernizacja polskiego wojska. - To będzie jego wielka odpowiedzialność - ocenił prezydent.
Andrzej Duda mówił również, że "obok budowania potencjału militarnego musimy umacniać nasze sojusze."
Spośród nich największe bezpieczeństwo gwarantuje nam NATO, a w NATO - Stany Zjednoczone. Relacje transatlantyckie są fundamentalnie ważne, a wprost mówiąc relacje polsko-amerykańskie
- zaznaczył.
To mój apel do Ministra Obrony Narodowej: proszę, żeby „Borsuk” naprawdę był mocno wspierany i żeby faktycznie stał się nie tylko symbolem polskiej armii, służącym bezpieczeństwu i sprawności bojowej polskiego żołnierza, ale by był także naszym hitem eksportowymi. Trzeba go w tym mocno wspierać, trzeba wspierać polski przemysł, proszę to realizować z całych sił
- powiedział.
Prezydent wręczył nominacje generalskie
Prezydent Andrzej Duda wręczył nominacje generalskie. – To wielkie zobowiązanie na trudne czasy – przypomniał awansowanym oficerom Wojska Polskiego.
Prezydent RP Andrzej Duda postanowieniami z dnia 22 kwietnia 2025 r. mianował na stopnie generalskie czternastu oficerów Wojska Polskiego, dwoje oficerów Straży Granicznej oraz czterech oficerów Państwowej Straży Pożarnej.
– To wielkie zobowiązanie, które zostaje złożone na państwa barki w trudnych czasach dla Rzeczpospolitej, naszej części Europy, a także dla świata – powiedział w piątek prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości wręczenia nominacji generalskich. W uroczystościach wzięli także udział wicepremier i szef MON Władysław Kosiniak– Kamysz, wiceminister Paweł Bejda, dowódcy Wojska Polskiego oraz przedstawiciele kadry kierowniczej resortu obrony.
"Siła, odwaga, determinacja, miłość do Ojczyzny – to wszystko dziś przyświeca żołnierzom Wojska Polskiego. (...) Miłość do Ojczyzny, uszanowanie dla naszych tradycji i myślenie o przyszłości, o naszych dzieciach i wnukach. Bardzo Wam za to dziękuję. Panie Prezydencie, dziękuję za akceptację wniosków generalskich. To jest też wyraz współpracy. Nie da się tego zrobić bez komunikacji, bez dobrej współpracy z Biurem Bezpieczeństwa Narodowego” – powiedział w czasie uroczystości szef MON Władysław Kosiniak Kamysz.
Na stopień generała broni Wojska Polskiego:
gen. dyw. Karol DYMANOWSKI – I Zastępca Szefa Sztabu Generalnego WP
gen. dyw. Piotr MALINOWSKI – Zastępca Dowódcy Połączonego Dowództwa Wsparcia JSEC w Ulm, Niemcy
gen. dyw. Sławomir Paweł OWCZAREK – I Zastępca Dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych
Na stopień generała dywizji Wojska Polskiego awansowali:
gen. bryg. Krzysztof Przemysław KOCIUBA – Szef Sztabu Agencji Łączności i Informatyki NATO
gen. bryg. Dariusz Stefan MENDRALA – Szef Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych RP
Na stopień generała brygady Wojska Polskiego awansowali:
płk Roman BRUDŁO – Dowódca Braniewskiej Brygady Kawalerii Pancernej
płk Waldemar Jerzy GOŁĘBIOWSKI – Dowódcy 4. Skrzydła Lotnictwa Szkolnego
płk Robert MATYSEK – Dowódca 1. Mazurskiej Brygady Artylerii w Węgorzewie
płk Andrzej Jan OLEKSA – Zastępca Szefa Sztabu ds. Wsparcia Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych
płk Krzysztof Jan STOBIECKI – Radca Ministra ds. Lotnictwa w Biurze Ministra Obrony Narodowej
płk Łukasz ANDRZEJEWSKI–POPOW – Radca Generalny Szefa Sztabu Generalnego WP
płk Piotr CHODOWIEC – Szef Zarządu Kierowania i Dowodzenia – P6 Sztabu Generalnego WP
płk Marcin ZAWODNIAK – Dowódca 19. Lubelskiej Brygady Zmechanizowanej
płk Mirosław SPUREK – Dowódca Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej
Na podstawie art. 53 ustawy o Straży Granicznej, na wniosek Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, na stopień generała brygady Straży Granicznej minowani zostali:
płk SG Dariusz LUTYŃSKI – Komendant Nadwiślańskiego Oddziału SG
płk SG Monika MUSIELAK – Komendant Nadodrzańskiego Oddziału SG
Na podstawie art. 51 ust. 5 ustawy o Państwowej Straży Pożarnej, na wniosek Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, na stopień nadbrygadiera Państwowej Straży Pożarnej mianowani zostali:
st. bryg. Paweł FRYSZTAK – Zastępca Komendanta Głównego PSP
st. bryg. Grzegorz SZYSZKO – Zastępca Komendanta Głównego PSP
st. bryg. Tomasz KLIMCZAK – Rektor–Komendant Akademii Pożarniczej
st. bryg. Tomasz BARAN – Podkarpacki Komendant Wojewódzki PSP.
za:naszdziennik.pl