Polecane
Habemus papam!– wybrano nowego papieża
Nad Kaplicą Sykstyńską uniósł się biały dym, a w Bazylice św. Piotra zabiły dzwony. Oznacza to, że kardynałowie wybrali papieża, a wybrany zaakceptował ich wybór, tym samym przejmując władzę nad Kościołem katolickim i zostając 267. następcą św. Piotra.
Historyczny moment rozegrał się na oczach świata. Wierni zgromadzeni na placu św. Piotra przyjęli wiadomość z ogromnym wzruszeniem i radością. Radosny komunikat o wyborze następcy Ojca Świętego Franciszka dotarł w czwartek tuż po 18.Kościół czekał na kolejnego biskupa Rzymu wyjątkowo krótko; konklawe trwało zaledwie nieco ponad 24 godziny.Gromkimi brawami i okrzykami zareagował wielotysięczny tłum zebrany na Placu Świętego Piotra na biały dym, który uniósł się z komina umieszczonego na dachu Kaplicy Sykstyńskiej. Oznacza on, że w drugim dniu konklawe, łącznie po 4 głosowaniach kardynałowie wybrali Papieża. Uzyskał on co najmniej 89 głosów kardynałów elektorów, czyli dwie trzecie wszystkich 133 biorących udział w głosowaniu.
Około godz. 19:15 na środkowym balkonie fasady Bazyliki Świętego Piotra pojawił się Kardynał protodiakon Dominique Mamberti wygłosił formułę „Habemus Papam” i ogłosił światu decyzję konklawe.
70-letni Kardynał ROBERT PREVOST ze Stanów Zjednoczonych został wybrany nowym papieżem. Przyjął imię LEON XIV.Pochodzi z Chicago. Wiele lat spędził w Peru, a w ostatnim czasie był biskupem włoskiej diecezji Albano. Co natomiast może zapowiadać wybrane przez niego imię? Poprzedni papież o tym imieniu zasłynął m.in. z troski o sprawy społeczne. Robert Francis Prevost, to pierwszy papież augustianin
„Pokój niech będzie z wami wszystkimi! Kochani bracia i siostry, to jest pierwsze pozdrowienie Chrystusa Zmartwychwstałego. Pana, który dał swoje życie za swoje owce. Także ja chciałbym, aby to pierwsze pozdrowienie pokoju doszło do waszych serc, aby doszło do waszych rodzin. Do wszystkich osób, gdziekolwiek są. Do wszystkich narodów. Do całej ziemi” - powiedział Ojciec Święty.
- „Pokój niech będzie z wami!” - dodał.
Nowy Ojciec Święty należy do zakonu augustianów. Przez ostatnie 2 lata pontyfikatu Franciszka był prefektem Dykasterii ds. Biskupów.
Leon XIV jest pierwszym papieżem z Ameryki Północnej. Nowy Biskup Rzymu urodził się 14 września 1955 r. w Chicago, w stanie Illinois, jako syn Louisa Mariusa Prevosta, pochodzenia francusko-włoskiego, oraz Mildred Martínez, pochodzenia hiszpańskiego. Ma dwóch braci – Louisa Martina i Johna Josepha.
Dzieciństwo i młodość spędził z rodziną, uczęszczając najpierw do Niższego Seminarium Ojców Augustianów, a następnie do Villanova University w Pensylwanii, gdzie w 1977 r. uzyskał licencjat z matematyki i podjął studia filozoficzne. 1 września tego samego roku rozpoczął nowicjat w Zakonie Augustianów w Saint Louis, w prowincji Matki Boskiej Dobrej Rady w Chicago, a 2 września 1978 r. złożył pierwszą profesję zakonną. Śluby wieczyste złożył natomiast 29 sierpnia 1981 r.
Studia teologiczne kontynuował w Catholic Theological Union w Chicago, wieńcząc je uzyskaniem dyplomu. W wieku 27 lat został wysłany przez przełożonych do Rzymu na studia z prawa kanonicznego na Papieskim Uniwersytecie Świętego Tomasza z Akwinu (Angelicum). W tym czasie, 19 czerwca 1982 r. przyjął święcenia kapłańskie w kolegium augustiańskim Santa Monica z rąk abpa Jeana Jadota, ówczesnego pro-przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Niechrześcijan (obecnej Dykasterii ds. Dialogu Międzyreligijnego).
W 1999 r. został wybrany prowincjałem prowincji augustiańskiej „Matki Dobrej Rady” w Chicago, a dwa i pół roku później, podczas Kapituły Generalnej Zakonu Świętego Augustyna, współbracia powierzyli mu misję przeora generalnego, którą kontynuował także w drugiej kadencji, po kapitule z 2007 r.
Przez wiele lat pracował jako misjonarz i przełożony w Peru, a w latach 2001–2013 pełnił funkcję przełożonego generalnego Zakonu Augustianów. W 2014 roku został mianowany biskupem Chiclayo w Peru.
13 lipca 2019 r. Franciszek mianował go członkiem Kongregacji ds. Duchowieństwa, a rok później także członkiem Kongregacji ds. Biskupów (21 listopada 2019 r.) W międzyczasie, 15 kwietnia 2020 r., został on administratorem apostolskim diecezji Callao w Peru.
30 stycznia 2023 r. papież mianował go prefektem Dykasterii ds. Biskupów i przewodniczącym Papieskiej Komisji ds. Ameryki Łacińskiej, podnosząc go do godności arcybiskupa. Na konsystorzu 30 września tego samego roku kreował go kardynałem, z kościołem tytularnym św. Moniki, należącym do rzymskiej diakonii pod wezwaniem tej samej świętej. Kard. Prevost objął ją 28 stycznia 2024 r. i jako prefekt dykasterii uczestniczył w ostatnich podróżach apostolskich papieża Franciszka oraz w pierwszej i drugiej sesji XVI Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów o synodalności, odbywających się w Rzymie odpowiednio w dniach 4–29 października 2023 r. oraz 2–27 października 2024 r. Jako przeor generalny augustianów i przedstawiciel Unii Przełożonych Generalnych (USG) miał już bowiem doświadczenie prac synodalnych.
Następnie, 4 października 2023 r., Franciszek mianował go członkiem Dykasterii ds. Ewangelizacji (Sekcji do spraw Pierwszej Ewangelizacji i Nowych Kościołów Partykularnych), Dykasterii Nauki Wiary, Dykasterii ds. Kościołów Wschodnich, Dykasterii ds. Duchowieństwa, Dykasterii ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego, Dykasterii ds. Kultury i Edukacji, Dykasterii ds. Tekstów Legislacyjnych, a także Papieskiej Komisji ds. Państwa Watykańskiego. Do godności kardynalskiej, Robert Prevost został wyniesiony 30 września 2023 r.
6 lutego bieżącego roku papież włączył go do grona kardynałów biskupów, przyznając mu diecezję Albano.
3 marca, w czasie ostatniego pobytu papieża Franciszka w rzymskiej Poliklinice Gemelli, kard. Prevost przewodniczył na Placu św. Piotra modlitwie różańcowej, sprawowanej w intencji powrotu do zdrowia Ojca Świętego.
Jego zawołaniem biskupim są słowa „In Illo uno unum” – słowa św. Augustyna z Objaśnień do Psalmu 127, podkreślające, że „chociaż my, chrześcijanie, jesteśmy liczni, w Chrystusie stanowimy jedno”.
za:naszdziennik.pl