Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Polecane

Europa łączy się na modlitwie. Biskupi odpowiadają na apel Papieża

W czasie Wielkiego Postu Kościół w całej Europie podejmuje wspólną modlitwę o pokój. Każdego dnia w innym kraju sprawowana jest Eucharystia w intencji Ukrainy, Ziemi Świętej oraz wszystkich miejsc dotkniętych wojną. Inicjatywa ma być znakiem jedności i nadziei dla kontynentu. 

Apel Ojca Świętego

Od Środy Popielcowej aż do Wielkiego Czwartku episkopaty krajów europejskich włączają się w tzw. Łańcuch Eucharystyczny, czyli cykl codziennych Mszy świętych sprawowanych kolejno w poszczególnych państwach. Jak podkreśla Rada Konferencji Episkopatów Europy, chodzi o wspólne wołanie o pokój, który nie opiera się na sile militarnej, lecz na nawróceniu serc.

Modlitwa wpisuje się w wyraźne wezwanie Papieża Leona XIV, który konsekwentnie apeluje o odrzucenie logiki eskalacji konfliktów. Biskupi przypominają słowa Ojca Świętego, które stały się duchowym mottem inicjatywy:

    — Otwórzmy się na pokój! Przyjmijmy go i uznajmy, zamiast uważać go za coś odległego i niemożliwego. Pokój, zanim stanie się celem, jest obecnością i drogą — czytamy w komunikacie. 

Zgodnie z ustalonym harmonogramem, w Polsce Eucharystia w intencji pokoju zostanie odprawiona 17 marca. Szczegóły dotyczące miejsca i celebransa mają zostać podane w najbliższym czasie. Modlitwa obejmuje nie tylko Ukrainę i Ziemię Świętą, ale również wszystkie regiony świata dotknięte przemocą i wojną.

Łańcuch Eucharystyczny nie jest nową inicjatywą. Od lat stanowi stały element działań Konferencji Episkopatów Europy, podkreślając duchową jedność Kościoła ponad granicami państw. Tym razem nabiera on szczególnego znaczenia w obliczu trwających konfliktów i rosnącego niepokoju na kontynencie.

za:tvrepublika.pl

Copyright © 2017. All Rights Reserved.