Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Katolicy dyskryminowani w państwie Putina. Nie mogą doprosić się o zwrot swej własności

Smoleńsk, Wołogda, Irkuck – to tylko niektóre spośród rosyjskich miast, których władze odmawiają zwrotu prawowitym właścicielom katolickich świątyń. 
Kościół w Irkucku, wzniesiony przez naszych rodaków, gdy stracił swe pierwotne przeznaczenie po decyzji władz komunistycznych, używany był w charakterze sali koncertowej. Dzisiaj pretekstem mającym tłumaczyć odmowę jego oddania, jest dla władz fakt, że w budynku znajdują się cenne organy. W związku z tym rządzący "nie widzą możliwości" przywrócenia miejscu charakteru miejsca kultu religijnego.

Irkucka świątynia ma długą historię. Powstała pod koniec XIX stulecia w miejscu, gdzie wcześniej znajdował się drewniany kościół, strawiony pożarem. Nowy budynek ufundowali powstańcy styczniowi, zesłani na Syberię przez carskiego zaborcę. Krótko przed II wojną światową komuniści zagarnęli świątynię i przerobili ją na salę kinową. Od lat 70. minionego wieku funkcjonowała tam sala organowa.

Władze rosyjskie odmawiają także zwrotu katolikom zagrabionych kościołów m.in. w Smoleńsku i Wołogdzie.

 
Źródło: tvp.info/IAR

RoM

Za: http://www.pch24.pl

Copyright © 2017. All Rights Reserved.