Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Unijni biurokraci zabierają się za polskie rodziny. Chodzi o urlop macierzyński. Jest stanowcza reakcja rządu

Unia Europejska, pomimo fali krytyki w tej sprawie ze strony Sejmu i Senatu, nadal forsuje absurdalną dyrektywę, która oznacza skrócenie w Polsce urlopu macierzyńskiego. W ostrych słowach, do skandalicznych unijnych przepisów odniosła się minister Elżbieta Rafalska.

Szefowa resortu rodziny, pracy i polityki społecznej na lansowanej dyrektywie nie zostawia suchej nitki.

Z informacji do których dotarł „Super Express” wynika, że najprawdopodobniej tuż po wakacjach „UE będzie chciała przeforsować skandaliczną dyrektywę, której skutkiem będzie w Polsce skrócenie urlopu macierzyńskiego z roku do ośmiu miesięcy”.

Projekt unijnej dyrektywy ws. równowagi między życiem zawodowym a prywatnym rodziców i opiekunów zakłada m.in., że ojcowie będą musieli wykorzystać przynajmniej 4 miesiące urlopu rodzicielskiego. Jeśli tego nie zrobią, urlop przepadnie, nie będzie mógł być przeniesiony na drugiego rodzica. Projekt zakłada także wprowadzenie urlopu opiekuńczego. Zgodnie z nim każdy pracownik mógłby wykorzystać pięć dni w roku do opieki nad chorym lub niesamodzielnym rodzicem, dzieckiem albo małżonkiem. W tej sytuacji przysługiwałoby mu wynagrodzenie w wysokości co najmniej zasiłku chorobowego. Negatywne stanowisko do projektu dyrektywy zajął w czerwcu Sejm i Senat.

Według minister Elżbiety Rafalskiej polskie rozwiązania ws. urlopów rodzicielskich są dużo lepsze niż te proponowane w unijnej dyrektywie.

    - Obligatoryjność urlopu w wymiarze 4 miesięcy to jest coś, czego nie akceptujemy na tym etapie. Mówimy, że nasze regulacje, nasze długie urlopy, nasze rozwiązania są dobre, zdają egzamin. Polskie rozwiązania są lepsze i nie chcemy ingerencji prawa unijnego w nasze krajowe regulacje – podkreśla szefowa MRPiPS.

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej podkreśla również, że projekt unijnej dyrektywy negatywnie ocenił jej resort.

    - Nasze regulacje krajowe oceniamy wysoko, jako dobre. Mamy jedne z najdłuższych urlopów. Dajemy prawo wyboru, kto będzie sprawował opiekę (nad dzieckiem). Po wprowadzeniu unijnej propozycji niewykorzystany urlop przepadałby. Sytuacja, w której mama nie mogłaby wykorzystać urlopu niewykorzystanego, z różnych powodów, przez ojca, uderzałaby w dziecko. Miałoby ono krótszy okres opieki ze strony rodziców. To rodzice powinni decydować o tym, które z nich opiekuje się dzieckiem - podkreśla minister Rafalska.

Tymczasem jeszcze w czerwcu wiceminister Stanisław Szwed odnosząc się do budzącej ogromne kontrowersje dyrektywy unijnej nie wykluczał, że ws. projektu należałoby skorzystać z wszczęcia procedury „żółtej kartki”.

„Żółta kartka” od parlamentów narodowych oznacza, że Komisja Europejska podda swój projekt ponownej analizie i może podjąć decyzję o podtrzymaniu, zmianie lub wycofaniu projektu. Komisja musi uzasadnić swoją decyzję.

Źródło: niezalezna.pl, PAP

za: http://niezalezna.pl/201299-unijni-biurokraci-zabieraja-sie-za-polskie-rodziny-chodzi-o-urlop-macierzynski-jest-stanowcza-reakcja-rzadu

Copyright © 2017. All Rights Reserved.