Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Seans nienawiści prof. Grabowskiego w programie Lisa! Gdy deprecjonował Polaków ratujących Żydów, nie wytrzymał sam prowadzący

Obecne władze wyzwoliły siły nad którymi przypuszczam nikt nie jest w stanie teraz zapanować. Pytanie, dokąd one nas zaprowadzą. (…) To są faszyści.

Jeżeli mówimy o organizacjach w rodzaju ONR, to są to organizacje wsparte o etos faszystowski i one się tego nie wypierają — straszył w programie „Tomasz Lis.” prof. Jan Grabowski, współautor książki „Dalej jest noc. Losy Żydów w wybranych powiatach okupowanej Polski”, w której Polacy są pomawiani o współsprawstwo w zagładzie Żydów.

Grabowski wyraził zadowolenie ze spotkania promującego tę książkę, które się odbyło wczoraj w muzeum Polin.

Jest niesłychanie pozytywna energia— mówił.

/.../ Skandaliczne słowa w POLIN na promocji książki „Dalej jest noc”. Prof. Engelking: Polacy współuczestniczyli w Holokauście

Według prof. Grabowskiego nowelizacja ustawy o IPN, czyli walka Polski o prawdę historyczną, to po prostu… próba konsolidacji elektoratu.

Widocznie w pewnych kręgach myśli się, że Żydami wciąż można coś ugrać w polityce. To jest zrobione na użytek wewnętrzny. (…) Chodziło, przypuszczam, o konsolidację własnego elektoratu— stwierdził.

W końcu profesor Grabowski tak daleko zabrnął w swoich tezach, że zaczął spotykać z pewnym niezrozumieniem i kontrami ze strony Tomasza Lisa.

Jeżeli chodzi o Żydów to jest to jedyny odcinek, gdzie partia rządząca podaje sobie rękę z opozycją, jeżeli chodzi o czczenie Polaków pomagających Żydom— stwierdził.

Na uwagę Lisa, że to chyba nic złego, odpowiedział:

To jest bezrefleksyjne czczenie poświęcenia.

Tomasz Lis w tej sytuacji stanął jednak nieco w obronie narodu polskiego i zauważył, że jednak sporo Polaków pomagało Żydom w trudnych, wojennych warunkach, gdzie mogli się obawiać także donosów, a zatem musiały tam istnieć jakieś siatki.

Siatek tam było mało. W Warszawie można powiedzieć na Żoliborzu parę. (…) To nie był polski naród
— twierdził prof. Grabowski. Jego zdaniem sytuacja wyglądała inaczej, jeżeli chodzi o wydawanie Żydów przez Polaków.

To było takie pospolite ruszenie. Rzeczywiście obok tego były organizacje Polaków, które włączały się w polowania na Żydów, wydawanie ich — powiedział. I poczuł się w obowiązku dalej uderzyć w Polaków ratujących Żydów.

Ten wysiłek ratowania był wynikiem indywidualnych decyzji. Bardzo rzadko był to wynik jakiejś większej strategii — mówił.

Trudno mieć o to pretensje, w tamtych warunkach ciężko się wypracowywało i wprowadzało w życie strategie…— zaznaczył Lis.

Sam fakt, że po niektórych wypowiedziach prof. Grabowskiego nawet Tomasz Lis poczuł się w obowiązku jednak nieco bronić narodu polskiego, najdobitniej pokazuje, jak skandaliczne były przedstawiane przez niego tezy w programie redaktora naczelnego „Newsweeka”.

/.../
autor: Notujemy ...

za: https://wpolityce.pl

                                                                            ***

Jest zamówienie, jest realizacja...Stare kadry nie rdzewieją.
k

Copyright © 2017. All Rights Reserved.