Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Haniebne słowa Grossa na pseudokonferencji we Francji! "To była antypolska hucpa"

W Paryżu, w College de France dobiega końca dwudniowa konferencja "Nowa Polska Szkoła Historii Zagłady". Nasz korespondent z Francji Bogdan Dobosz, pisze wprost o "jednostronnej, antypolskiej hucpie". Tezy, które padały na konferencji są skandaliczne - począwszy od przyrównywania Polaków do Hutu i Żydów do Tutsi, na haniebnych słowach Jana Tomasza Grossa kończąc. Autor "Sąsiadów" stwierdził bowiem, że na polskiej wsi wymordowano więcej Żydów... niż w niemieckich obozach koncentracyjnych.

21 i 22 lutego odbywa się w Paryżu konferencja „Nowa Polska Szkoła Historii Zagłady”. Partnerami tego spotkania są francuskie instytucje, takie jak m.in. Fundacja Pamięci Shoah, oraz polskie - Centrum Badań Holocaustu PAN i stacja PAN w Paryżu. Od momentu przedstawienia tematów prelekcji spodziewano się antypolskiego charakteru konferencji, ale już po pierwszym dniu rzeczywistość te obawy znacznie przerosła.

Przypomnijmy, że nazwa „Nowa Polska Szkoła Historii Zagłady” nawiązywać ma do podobnego kolokwium, które też odbyło się w Paryżu w 2005 roku. We wprowadzeniu organizatorzy napisali:

"Piętnaście lat później, kiedy autentycznych świadków już nie ma, a polski rząd prowadzi ‘politykę historyczną’, mającą na celu zmniejszenie lub nawet zaprzeczenie udziału Polaków w polowaniu i zabijaniu Żydów w Polsce, naukowcy zebrani w 2005 roku w Paryżu, założyli szkołę badawczą. Opublikowali ważne prace, rzucające nowe światło na relacje żydowsko-polskie w czasie II wojny światowej i latach kolejnych”.

Tak sformułowane wprowadzenie nie pozostawiało wątpliwości, co owa „nowa szkoła” ma udowadniać.

Wśród prelegentów znaleźli się m.in. Jan Grabowski, Jan Gross, Jacek Leociak, Agnieszka Haska, Barbara Engelking, Anna Bikont , Joanna Tokarska-Bakir, Agnieszka Grudzińska. Ze strony „francuskiej” - Anette Vieviorka i Jean Charles Szurek.

Jeśli ktoś miał złudzenia o naukowym charakterze konferencji, to szybko mógł je stracić.

Horyzont konferencji wyznaczył już na początku Jacek Leociak z Polskiej Akademii Nauk. Twierdził on, że od 3 lat trwa w Polsce bezpardonowy atak na pamięć o Holocauście, „ekipa Kaczyńskiego” próbuje wybielać Polaków, co w konsekwencji może grozić wręcz powtórką Holocaustu. Niedługo potem stwierdził, że Polacy chcą „wykopać kości Żydów i umieścić tam kamienie”.

Jan Tomasz Gross orzekł, że Polacy na wsi wymordowali więcej Żydów, niż Niemcy w… obozach koncentracyjnych i obozach zagłady.

Prawdziwym ewenementem było przyrównanie rzekomego zachowania Polaków do rzezi pomiędzy Hutu i Tutsi przez egzotycznego gościa konferencji z Ugandy („Refleksje na temat (wyobraźni) nienawiści” na przykładzie… Polski i Ruandy”).


Praktycznie wszystkie wykłady miały ten sam ton uzasadniający aprioryczną tezę o współodpowiedzialności Polaków za Holocaust. Na konferencję licznie wybrali się przedstawiciele paryskiej Polonii, którzy - spodziewając się antypolskich akcentów - byli gotowi się z nimi skonfrontować.

Jak powiedział nam jeden z nich, przewodniczący Klubu „Gazety Polskiej” w Paryżu Andrzej Woda, „chociaż spodziewałem się antypolonizmu, to jednak po wysłuchaniu prelekcji pierwszego dnia… szczęka mi opadła. To była gra do jednej bramki”.

Inna uczestniczka konferencji, Mirosława Woroniecka, podsumowała  – „tam była po prostu jazda na Polskę, na nasz naród, obecne władze i rząd, na IPN, na ks. Rydzyka, na Radio Maryja, na patriotyzm Polaków, który według Grossa jest szerzącym się coraz mocniej nacjonalizmem”.

Na salę nie wpuszczono TVP i nie było też praktycznie możliwości żadnej polemiki. Mikrofon przydzielano po „uważaniu”, starannie unikając chętnych do dyskusji Polaków. Dr. Maciejowi Korkuciowi z IPN podczas pytania po prostu odebrano głos.

Wygląda na to, że „Nowa szkoła” nie jest wcale taka nowa, a program kolokwium i zestaw prelegentów wskazują raczej na kolejną próbę oskarżania Polaków i obarczenia ich winą współodpowiedzialności za Zagładę Żydów.

Antypolska i jednostronna hucpa to dość delikatne określenia tego co działo się w College de France. Miejscowi Polacy i przybyli z kraju naukowcy, których nie dopuszczono do głosu, nie kryją poburzenia. Ich postulatem jest teraz zorganizowanie merytorycznej konferencji na te same tematy z udziałem obiektywnych naukowców. Paryska Polonia żąda też ukarania za obrzydliwe tezy Jacka Leociaka, który jest zatrudniony w państwowej przecież instytucji - Polskiej Akademii Nauk.

Polonia nie kryje też poczucia opuszczenia przez kraj, w którym są instytucje, których zadaniem powinno być dawanie odporu tak skandalicznym tezom. Miejscowi Polacy skarżą się nawet, że ta zorganizowana w środowiskach żydowskich we Francji nagonka na nasz kraj wywołuje formy antypolonizmu, z którym przychodzi im się stykać nawet w życiu codziennym.  

Bogdan Dobosz

za: https://niezalezna.pl

***

Kiedy się weszło w bagno uzależnień i pomówień, to bezrozumne brnienie jest konsekwencją. Koniec tylko jest - jak zwykle -  żałosny. Dlaczego zatem ludzie oddają twarze, nazwiska Kłamcy?...
kn

Copyright © 2017. All Rights Reserved.