Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Legalizacja aborcji, homomałżeństwa. Wysoka cena kryzysu politycznego w Irlandii Północnej

W związku z trwającym od 2017 roku kryzysem politycznym w Irlandii Północnej zabrakło siły, która zatrzymałaby narzucone z zewnątrz zmiany w prawie tego państwa rozszerzające przepisy aborcyjne i dopuszczające tzw. małżeństwa jednopłciowe.

Kryzys w Irlandii Północnej trwa od stycznia 2017 roku, kiedy to upadł koalicyjny rząd Demokratycznej Partii Unionistów (DUP) i republikańskiej Sinn Fein. Brak autonomicznych władz oznaczał, że państwo będzie zarządzane z Londynu. I tak się stało. W lipcu 2019 roku brytyjska Izba Gmin przyjęła ustawę o rządzie północnoirlandzkim. Przyjęte rozwiązania zakładały, że jeśli do północy 21 października nie powstanie autonomiczny rząd, w Irlandii północnej wejdą w życie przepisy rozszerzające tzw. legalną aborcję i wprowadzające tzw. małżeństwa jednopłciowe. Obie te kwestie do tej chwili leżały w wyłącznej kompetencji władz prowincji. Rząd nie został powołany w wyznaczonym terminie, a podjęta próba była tylko symboliczna (na posiedzeniu zabrakło Sinn Fein, bez której rząd nie może powstać).

Do tej pory Irlandia Północna dopuszczała aborcję tylko w przypadku zagrożenia życia matki lub gdy jej fizyczne bądź psychiczne zdrowie jest poważnie i w nieodwracalny sposób zagrożone. Państwo nie zezwalało też na zawieranie tzw. małżeństw jednopłciowych. Po zmianie aborcja dopuszczana będzie też w przypadku gwałtu, kazirodztwa, poważnych uszkodzeń płodu oraz zagrożenia dla fizycznego i psychicznego zdrowia kobiety. Z kolei kwestia legalizacji homomałżeństw ma być uregulowana (przez brytyjski rząd) do 13 stycznia 2020 roku.

Źródło: rmf24.pl

MA

***

Ze smutkiem można stwierdzić, iż luźniej będzie. W Niebie...
kn

Copyright © 2017. All Rights Reserved.