Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Bluźnierstwa bez kary

Połamał krzyż w kościele. Sąd go uniewinnił. Prokuratura będzie się odwoływać Sąd Rejonowy w Kwidzynie uniewinnił Wiesława K., który był oskarżony o obrazę uczuć religijnych. Prokuratura Rejonowa w Kwidzynie nie zgadza się z tym wyrokiem i zapowiada wniesienie do sądu apelacji.

– Czekamy na sporządzenie pisemnego uzasadnienia wyroku – mówi „Naszemu Dziennikowi” prokurator Grażyna Wawryniuk, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Gdańsku. Liczy, że prokuratorzy uzyskają je w ciągu kilku tygodni. Do aktu profanacji doszło 3 maja tego roku w Kwidzynie w kruchcie konkatedry pw. św. Jana Ewangelisty.

Jak informuje prokuratura, oskarżony Wiesław K. „znieważył przedmiot czci religijnej w postaci krzyża z postacią ukrzyżowanego Jezusa Chrystusa, zdejmując krzyż ze ściany i łamiąc go”. W ocenie śledczych, do obrazy uczuć religijnych doszło również poprzez wlanie przez oskarżonego „do kropielnicy nieustalonej substancji”. W akcie oskarżenia z 22 lipca Prokuratura Rejonowa w Kwidzynie oskarżyła Wiesława K. „o obrazę uczuć religijnych, kierowanie gróźb karalnych do jego rodziców i naruszenie nietykalności cielesnej jego ojca, a także o kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości”. Pod koniec października sąd uniewinnił oskarżonego z zarzutu obrazy uczuć religijnych, natomiast skazał go za pozostałe zarzuty.
– Jest to dla nas jako wierzących smutna sprawa, ale wyciągnięcie z tego czynu konsekwencji nie do nas należy, ale do sądu – przyznaje w rozmowie z „Naszym Dziennikiem” ks. Ignacy Najmowicz, proboszcz parafii pw. św. Jana Ewangelisty w Kwidzynie. Zaznacza, że parafia czeka na zwrot krzyża.

– Wyrok uniewinniający w tym przypadku budzi zdziwienie – zwraca uwagę ks. prof. Wojciech Góralski, prawnik kanonista z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. – Budzi zastrzeżenia osób wierzących to, że zapadają w takich sprawach wyroki uniewinniające – dodaje. Zaznacza, że aby pełniej ocenić decyzję sądu, musimy poznać bliżej uzasadnienie tego wyroku.

Zenon Baranowski

za:naszdziennik.pl

Copyright © 2017. All Rights Reserved.