Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

„Pomnikofobia” antyrasistów po obu stronach Oceanu. Ofiarami – Kolumb i Baden-Powell

Obalanie pomników jest kolejnym pomysłem uczestników „pokojowych” demonstracji w Stanach Zjednoczonych. W kilku miastach obrali sobie za cel monumenty Krzysztofa Kolumba. Przykład wzięły władze jednego z brytyjskich miast i same chcą usunąć pomnik założyciela skautingu, lorda Baden-Powella.

Protesty „przeciwko rasizmowi i brutalności policji” zataczają coraz szersze kręgi. Ich ofiarami stają się na przykład pomnikowe upamiętnienia odkrywcy Ameryki. W Richmond, na terenie stanu Wirginia demonstranci zrzucili we wtorek jeden z nich z cokołu, podpalili i wrzucili do pobliskiego stawu. „Kolumb reprezentuje ludobójstwo” – napisali na postumencie światli rewolucjoniści.

Według lokalnych mediów, gdy doszło do zdarzenia, policja nie była obecna na miejscu. Może to dziwić zwłaszcza, że przed incydentem odbyła się w pobliżu manifestacja, w której wzięło udział około tysiąca osób, które domagały się między innymi usunięcia pomnika oraz wyrażały poparcie dla Indian.

– Musimy zacząć od tego, gdzie wszystko się zaczęło – musimy zacząć od ludzi, którzy jako pierwsi stali na tej ziemi – przekonywała w trakcie manifestacji Chelsea Higgs-Wise, aktywistka organizacji Marihuana Justice.

Ten kontynent jest zbudowany z krwi i kości naszych przodków, ale powstał też z potu, łez, krwi Afrykanów – dodała Vanessa Bolin, członkini stowarzyszenia Indian Richmond Indigenous Society (Stowarzyszenie Rodzimych Indian z Richmond).

 Według gazety „Richmond Times-Dispatch”, pomnik Krzysztofa Kolumba stanął w tym mieście pod koniec 1927 roku. Był najstarszym monumentem poświęconym odkrywcy w południowej części Stanów Zjednoczonych.

 Władze miejsce zakomunikowały, że pomnik został wydobyty z jeziora i jest przechowywany w nieujawnionym miejscu.

Podobny los spotkał monument Kolumba w Saint Paul (Minnesota). Inny, na terenie Miami został pomalowany farbą.  

W nocy z wtorku na środę uszkodzony został pomnik Kolumba w Bostonie. Barbarzyńcy pozbawili wizerunek głowy. Według burmistrz miasta, trafi on do magazynu. W dalszej kolejności urzędnicy zrewidują jego „historyczne znaczenie”, co biorąc pod uwagę aktualne trendy, może oznaczać jego trwałe usunięcie z widoku publicznego.

Rewidowanie historii pod wpływem „antyrasistowskich” rozruchów nie jest domeną Amerykanów. Władze brytyjskiego miasteczka portowego Poole Quay zdecydowały o usunięciu posągu założyciela skautingu, lorda Baden-Powella, który w 1907 roku na nieodległej wyspie Brownsea zorganizował pierwszy obóz dla podopiecznych swej organizacji. Teraz został oskarżony o rasizm, homofobię i nieklarowny stosunek do nazizmu. Według oficjalnego wytłumaczenia, władzom chodzi o „czas na weryfikację poglądów i nakreślenie tła historycznego dla jego działań”. Obawiają się one, że dalsza obecność pomnika w przestrzeni miejskiej może sprowokować „nieporządek publiczny lub zachowania antyspołeczne”.

Źródło: wPolityce.pl, Twitter

RoM
za: www.pch24.pl

***
Normalka. Niestety. "Zwykła" droga ku przepaści swoiście nawiedzonych. Lewych.
My wiemy jak to się kończy.
Oni przekonają.
Jeżeli pozwoli się na dalszy ciąg... Szkoda ludzi.
kn

Copyright © 2017. All Rights Reserved.