Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Gadzinówka to taka gazeta…

W czasach okupacji wydawano za zgodą hitlerowskich lub sowieckich władz polskojęzyczne gazety, które podawały Polakom informacje w sposób pożądany przez III Rzeszę lub ZSRS. Piszący w nich byli otaczani bezbrzeżną pogardą przez swoich rodaków. Praca dla Niemców czy Sowietów była oceniana jednoznacznie jako zdrada i często przez władze podziemne karana śmiercią. Gazety takie nazywano gadzinówkami.

Przypomniała mi się ta historia, kiedy to polskojęzyczny portal Onet.pl (którego właścicielem jest szwajcarsko-niemiecko-amerykańska spółka mediowa) w ostatni piątek zamieścił wywiad z anonimowym działaczem organizacji Antifa. Działacz ów bardzo chwalił swoją organizację, uznawał ataki na kościoły za bardzo potrzebne, a Antifę określał jako takie miejsce dla chłopców i dziewcząt, gdzie się walczy z faszyzmem obecnie reprezentowanym jego zdaniem m.in. przez Prawo i Sprawiedliwość oraz rząd RP. Cały wywiad nie był przeprowadzany w duchu polemicznym. Przeciwnie, wyczuwało się w nim dużą zgodność poglądów dziennikarza i pytanego. To wszystko w przeddzień kolejnej fali zadym rozpętanych w wielu miastach przez tzw. Strajk Kobiet. Kto chce, niech sobie dwa wątki tego mojego tekściku połączy.

Igor Szczęsnowicz

za:niezalezna.pl

Copyright © 2017. All Rights Reserved.