Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Ukraina: zbombardowano kościół katolicki w obwodzie mikołajowskim

W wyniku ostrzału artyleryjskiego prowadzonego przez wojsko rosyjskie spłonął kościół pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny we wsi Kisielówka w obwodzie mikołajowskim na południu Ukrainy. Świątynią opiekowali się księża chrystusowcy.

"Nasz kościół został trafiony i całkowicie się spalił. Mam nadzieję, że ocalały jego ściany. Na razie nie ma możliwości tam pojechać, ponieważ cały czas trwa ostrzał" - mówi proboszcz chrystusowiec, ks. Aleksander Repin, który opiekował się kościołem pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Kisielówce, położonej 55 km. od Mikołajowa. Sama wioska została niemal zrównana z ziemią w wyniku ostrzału artyleryjskiego prowadzonego przez rosyjskie wojsko.

Jak wyjaśnia w rozmowie z KAI ks. Leszek Kryża TChr, parafią pw. św. Józefa w Mikołajowie i kościołem filialnym w Kisielówce od początku opiekowali się księżą chrystusowcy. "Praktycznie przywróciliśmy kościół w Mikołajowie do życia po zniszczeniach z czasów sowieckich, gdy był to teren kołchozu, a budynek świątyni był przeznaczony na salę gimnastyczną. Jesteśmy tam obecni od roku 1990 i ja sam wielokrotnie odwiedzałem to miejsce, jako delegat naszego generała. Dziś kościół w Mikołajowie jest piękną i zadbaną neogotycką świątynią, w której pomimo wojny wierni gromadzą się na modlitwie, mając nadzieję, że ich parafia ocaleje. W razie potrzeby schodzą do schronu. I to tam, w Mikołajowie zastała ich wiadomość o zniszczeniu kościółka filialnego w Kisielówce" - powiedział ks. Kryża.

Jak podkreśla dyrektor Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie, dziewiętnastowieczny kościół w Kisielówce przetrwał obie wojny światowe i czas komunizmu. W czasach ZSRR pełnił najpierw funkcję spichlerza, a następnie zorganizowano w nim warsztat naprawy traktorów, a wspólnota katolicka odzyskała go w 1990 r.

za:www.niedziela.pl

***

9 maja Rosja zaatakuje Mołdawię? Według ukraińskiego źródła - szczegółowy plan już powstał

Rosja opracowała szczegółowy plan agresji na Mołdawię, a dniem jej rozpoczęcia może być 9 maja – poinformowała dziś telewizja Kanał 24, powołując się na źródło w ukraińskich służbach specjalnych. Wspomniane źródło podkreśliło, że prawdopodobne powodzenie rosyjskiej agresji doprowadziłoby do otwarcia drugiego frontu w wojnie z Ukrainą.

Uznają Naddniestrze?

Otwarcie drugiego frontu ma strategiczne znaczenie, gdyż będzie on angażować rezerwy ludzkie oraz sprzęt Sił Zbrojnych Ukrainy. Co więcej, kontrwywiad jest zdania, że obecność wojsk rosyjskich w tym regionie będzie destabilizować sytuację polityczną na Bałkanach  – podała telewizja.

Według ukraińskich służb specjalnych istnieje ryzyko, że Rosja uzna niepodległość separatystycznego Naddniestrza, tak jak to uczyniła w przypadku okupowanych obszarów ukraińskich obwodów ługańskiego i donieckiego. To ułatwiłoby Moskwie dostarczenie dużej ilości broni do Naddniestrza, które w przyszłości prezydent Władimir Putin mógłby zechcieć włączyć do Rosji.

Jest już cały plan

Kontrwywiad twierdzi, że Rosja planuje desant w Naddniestrzu z samolotów Ił-76 i śmigłowców. Maszyny te miałyby tam polecieć z okupowanego Krymu. Naddniestrze jest odcięte od Rosji, a lot przez obwód odeski wiązałby się z ryzykiem zestrzelenia maszyn przez ukraińską obronę przeciwlotniczą.

Zdaniem kontrwywiadu celem rosyjskich ataków w obwodzie odeskim w ostatnich tygodniach było utrudnienie komunikacji między białogrodzko-naddniestrzańskim i sarackim rejonem (powiatem) tego obwodu. Właśnie tam siły rosyjskie mogłyby wysadzić desant, a następnie przebić się do Naddniestrza.

Kontrwywiad jest zdania, że agresja na Mołdawię i uznanie niepodległości Naddniestrza mogłyby nastąpić 9 maja, obchodzonym w Rosji jako Dzień Zwycięstwa w rocznicę zakończenia II wojny światowej, lub w któryś z najbliższych dni.

Rosyjskie służby specjalne mogą planować desant w stolicy Naddniestrza Tyraspolu jednocześnie z organizowaniem protestów i buntów w Kiszyniowie. Według kontrwywiadu służby te rozpatrują możliwość rozniecania zamieszek w Mołdawii.

W ostatnich dniach w Naddniestrzu - zdominowanej przez ludność rosyjskojęzyczną separatystycznej "republice" na terytorium Mołdawii - odnotowano eksplozje nieopodal ministerstwa bezpieczeństwa w Tyraspolu, zniszczenie dwóch przekaźników radiowych, "atak" na jednostkę wojskową i domniemany ostrzał w pobliżu rosyjskich składów broni. W ocenie ukraińskiego wywiadu wojskowego są to prowokacje Kremla, które mają na celu wciągnięcie Naddniestrza w trwającą wojnę.

Rosja wspiera Naddniestrze gospodarczo i politycznie, ma tam też około 1,5 tys. żołnierzy. W miejscowości Cobasna, przy granicy z Ukrainą, mieści się posowiecki arsenał z około 20-21 tys. ton amunicji.

za:niezalezna.pl

Copyright © 2017. All Rights Reserved.