Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Marszałek województwa lubelskiego rozważa zaskarżenie wyroku WSA dotyczącego stanowiska ws. LGBT

Marszałek województwa lubelskiego rozważa zaskarżenie wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie, które dotyczy unieważnienia stanowiska sejmiku w sprawie LGBT z 2019 r.
Sprawa wróciła do WSA po wcześniejszym rozstrzygnięciu Naczelnego Sądu Administracyjnego.

„Czekamy na pisemne uzasadnienie wyroku, bo chcemy się dokładnie z nim zapoznać. Od tego uzależniamy dalsze nasze działania” – skomentował rzecznik marszałka Remigiusz Małecki, odnosząc się do możliwości zaskarżenia orzeczenia do NSA.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie unieważnił w poniedziałek stanowisko Sejmiku Województwa Lubelskiego z 25 kwietnia 2019 r. „w przedmiocie wprowadzania ideologii LGBT do wspólnot samorządowych”. Sprawa wróciła do WSA po wcześniejszym rozstrzygnięciu Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Po raz pierwszy – w lutym 2021 r. – lubelski WSA odrzucił skargę bez merytorycznego badania uznając, że stanowisko nie dotyczy sprawy z zakresu administracji publicznej i dlatego nie podlega właściwości WSA. NSA uwzględnił jednak skargę kasacyjną Rzecznika Praw Obywatelskich i zwrócił mu sprawę do ponownego zbadania, tym razem od strony merytorycznej.

Podobna sytuacja dotyczy „stanowiska Rady Powiatu Ryckiego w sprawie powstrzymania ideologii gender i LGBT” z 30 kwietnia 2019 r.

W poniedziałek – po ponownym zbadaniu spraw – Wojewódzki Sąd Administracyjny uznał, że skargi RPO zasługują na uwzględnienie. Jak zaznaczyło Biuro RPO, sąd uznał, że uchwały te m.in. „zostały podjęte bez podstawy prawnej i z rażącym naruszeniem prawa, wykraczają poza zakres kompetencji i zadania organów, które je podjęły, bezsprzecznie dyskryminują osoby LGBT oraz przedstawiają społeczność osób LGBT jako stanowiącą zagrożenie dla wspólnoty samorządowej”.

Wyroki są nieprawomocne i te rozstrzygnięcia WSA – tym razem merytoryczne – można jeszcze zaskarżyć do NSA.

za:pch24.pl

Copyright © 2017. All Rights Reserved.