Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Czy Polacy współpracowali z nazistami?

„The Irish Times” opublikował artykuł, który sugeruje, iż polskie służby mundurowe brały udział w tzw. polowaniu na Żydów w trakcie II Wojny Światowej.

Polska Ambasada RP w Dublinie oznajmiła, że w Irlandii w wielu kwestiach dotyczących II Wojny Światowej panuje dezinformacja i krążą błędne przekonania. Jak podaje Polska Ambasada:

    Musimy często przypominać naszym irlandzkim partnerom, że Polska była okupowana, że polskie rodziny żyły w ciągłym strachu i obawie o własne życie, że nasze miasta były niszczone, a nasze dobra kulturowe zagrabione, że nie było „polskich” obozów koncentracyjnych.

Co istotne błędne tezy podano w głównym wydaniu wiadomości w irlandzkiej telewizji pod koniec ubiegłego roku.

    Często też w irlandzkich publikacjach dot. Holocaustu pomijana jest nazwa „Niemcy”. Używa się wyłącznie sformułowania „naziści” lub wadliwych sformułowań „naziści w Polsce”, całkowicie pomijając fakt, że Polska była w tym czasie okupowana przez Niemców.

Przedstawiciele Ambasady RP w Dublinie są zgodni i przekonani co do tego, że należy reagować zawsze wtedy, kiedy pojawiają się niesprawiedliwe i nierzadko obraźliwe informacje dot. Polski i polskich obywateli.

Przykładem jest list Olivera Searsa pt. „Polska musi pogodzić się ze swoją przeszłością”, który ukazał się 23 lipca br. w tygodniku „The Irish Times”. W swoim liście Oliver Sears podaje, jakoby granatowa policja miała rzekomo wydać i aresztować dziadka Pawła Rozenfelda. Mamy nadzieje, że już niedługo odpowiedź na list pojawi się na łamach „The Irish Times” – o co ubiega się Ambasada RP w Dublinie.

za:wnet.fm


***

Ambasada RP odpowiada na zarzuty irlandzkiego dziennika o kolaborację Polski z nazistowskimi Niemcami

Irlandzki dziennik „The Irish Times” opublikował w weekend na swych łamach tekst zarzucający Polsce kolaborację z hitlerowskimi Niemcami podczas drugiej wojny światowej. Na te insynuacje odpowiedziała teraz polska ambasada w Irlandii.

Oliver Sears zamieścił 23 lipca na łamach wspomnianego irlandzkiego dziennika tekst zatytułowany: „Polska musi pogodzić się ze swoją przeszłością”.

Mężczyzna, którego dziadek został aresztowany w 1939 roku w łódzkim getcie przez gestapo oraz polskich policjantów” uważa, że „państwo polskie mogło znajdować się pod okupacją, lecz jedynymi obywatelami, którzy stracili swoją tożsamość, byli Żydzi”.

Jest też przekonany, że gdyby na terenie Rzeczpospolitej wyraził swą opinię o polskiej kolaboracji z nazistami wylądowałby w więzieniu.

Na tekst zamieszczony na łamach irlandzkiego dziennika odpowiedziała teraz polska ambasada w Dublinie.

„Polska nie jest odpowiedzialna za Holokaust. Przypadki kolaboracji, takie jak szantażowanie czy wydawanie Żydów, były potępiane i traktowane z całą surowością przez Polskie Państwo Podziemne i rząd na uchodźstwie. Często zapomina się o tym, że tylko w okupowanej Polsce osoby pomagające Żydom i ich rodziny natychmiast karano śmiercią” – czytamy w liście, jaki wystosowała polska placówka dyplomatyczna na terenie Irlandii.

Ambasada RP przekonuje również: „W Polsce od ponad 30 lat toczą się otwarte, gorące dyskusje o relacjach polsko-żydowskich, w tym w czasie II wojny światowej. Opublikowano na ten temat setki książek prezentujących różne punkty widzenia. Żaden z autorów nie został aresztowany ani skazany”.

za:www.fronda.pl

***

To jakiś, swoisty, wyrzut sumienia "neutralnej" w czasie wojny Irlandii?...

kn

Copyright © 2017. All Rights Reserved.