Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Sikorski broni prorosyjskiej polityki Tuska i powtarza insynuacje nt. wybuchu w Nord Stream

Radosław Sikorki postanowił stanąć w obronie prorosyjskiej polityki rządu PO-PSL. Europoseł przekonuje, że rozmowy z Rosją przynosiły konkretne owoce. Były szef MSZ wrócił też do swojej tezy, wedle której to Stany Zjednoczone, Polska i Ukraina miały interes w wysadzeniu gazociągów Nord Stream.

Eurodeputowany Platformy Obywatelskiej gościł na antenie Radia ZET, gdzie odpowiadał na pytania internautów. Z okazji do zadania pytania Sikorskiemu postanowił skorzystać wiceszef resortu klimatu Jacek Ozdoba, który zapytał byłego ministra spraw zagranicznych, czy wciąż jest zainteresowany prowadzeniem dialogu z Rosją „taką, jaką ona jest”. Pytał też, czy Sikorski podtrzymuje zaprezentowaną przez siebie po agresji na Gruzję propozycję wejścia Rosji do NATO.

- „Dla pana Ozdoby to jest intelektualnie zbyt trudne, by zrozumieć, że ja mówiłem o tym, że dla Polski byłoby korzystne, gdyby Rosja wypełniła warunki członkostwa w NATO. Czyli: cywilna kontrola nad wojskiem, wygaszenie sporów terytorialnych z sąsiadami i demokracja” - próbował tłumaczyć się polityk.

Przekonywał przy tym, że będąc szefem MSZ, nie wykazywał się naiwnością wobec Rosji.

- „Nie, bo rozmowa wtedy z Rosją przynosiła owoce. Przypominam, Putin przyjechał do Katynia. Wszyscy pamiętamy dzisiaj, co stało się 10 kwietnia 2010 r., ale 7 kwietnia Putin z Tuskiem byli w Katyniu, Putin był na Westerplatte, mieliśmy grupę ds. trudnych, ustaliliśmy z historykami rosyjskimi trudne fakty w naszej historii, patriarcha Cyryl był w Warszawie i tak dalej...” - wymieniał „sukcesy” prowadzonego przez rząd PO-PSL dialogu polsko-rosyjskiego.

Inny internauta zapytał o głośny wpis Radosława Sikorskiego opublikowany po ataku na gazociągi Nord Stream, którym eurodeputowany PO wywołał prawdziwą dyplomatyczną burzę.

- „Kto wysadził gazociąg Nord Stream 2 i kiedy będzie wolno mówić, że zrobili to Amerykanie?” - brzmiało pytanie internauty.

Sikorski nie wykorzystał okazji, aby wycofać się z wcześniejszych insynuacji.

- „Ja nadal nie rozumiem, dlaczego mieliby to zrobić Rosjanie, bo to jest ich własność i rurociąg, który oni kontrolowali, który w każdej chwili mogą zakręcić. Ja się oczywiście wtedy pospieszyłem z gratulacjami dla naszego sojusznika. Ale uważam, że trzy kraje miały interes” - powiedział.

- „Po pierwsze Ukraina, po drugie Polska, po trzecie sektor prywatny z USA” - dodał.

za:www.fronda.pl

***

Rosyjskie media już cytują słowa Sikorskiego

Radosław Sikorski zasugerował, że na początku wojny rząd PiS myślał o rozbiorze Ukrainy. Słowa byłego szefa MSZ odnotowała rosyjska agencja RIA Novosti.

 "Warszawa rozważała opcję podziału Ukrainy na początkowym etapie rosyjskiej operacji wojskowej – powiedział były szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski" – pisze o słowach europosła Platformy Obywatelskiej RIA Novosti.

Rosyjska agencja powiązana z Kremlem odnotowuje, że były szef MSZ mówił o tym w wywiadzie dla Radia Zet i że na jego słowa zareagował polski premier, który stwierdził na Twitterze, że wypowiedź Sikorskiego "nie różni się niczym od rosyjskiej propagandy".

"Były minister spraw zagranicznych musi ważyć słowa. Oczekuję wycofania tych haniebnych stwierdzeń. Wzywam opozycję do odcięcia się od deklaracji Radosława Sikorskiego" – napisał Mateusz Morawiecki w mediach społecznościowych.

Jak Sikorski dał paliwo rosyjskiej propagandzie

W poniedziałek rano na antenie Radia Zet prowadzący audycję Bogdan Rymanowski zapytał Sikorskiego, czy "naprawdę wierzy, że rząd PiS przez moment myślał o rozbiorze" (Ukrainy - red.).

– Myślę, że miał moment zawahania w pierwszych 10 dniach wojny, wtedy gdy wszyscy nie wiedzieliśmy, jak ona pójdzie, że może Ukraina upadnie. – Gdyby nie bohaterstwo Zełenskiego i pomoc Zachodu, to różnie mogło być – stwierdził Sikorski, wywołując lawinę krytyki.

Naryszkin: Polska szykuje aneksję zachodniej Ukrainy

Kłamstwa o rzekomych przygotowaniach polskich władz do aneksji zachodniej części Ukrainy regularnie padają z ust przedstawicieli rosyjskich władz.

W listopadzie ub.r. szef rosyjskiego wywiadu Siergiej Naryszkin wprost oskarżył Polskę o chęć zajęcia terytoriów zachodniej Ukrainy: Lwowa, Iwano-Frankowska i większości obwodu tarnopolskiego.

W rozmowie z agencją RIA Novosti Naryszkin przekonywał, że punktem wyjścia domniemanych polskich roszczeń wobec zachodniej Ukrainy ma być rzeź wołyńska, i że prezydent RP Andrzej Duda "polecił odpowiednim służbom niezwłoczne przygotowanie oficjalnego uzasadnienia" w tej sprawie. Szef rosyjskiego wywiadu przekonywał również, że Warszawa chce przeprowadzić na tych terenach referenda, by "zapewnić zasadność planowanych przejęć".

W grudniu ub.r. sam rosyjski prezydent Władimir Putin mówił o "grupach nacjonalistycznych w Polsce" chcących "przejąć zachodnie terytoria Ukrainy, które Ukraina otrzymała dzięki decyzjom Stalina po II wojnie światowej". Putin przekonywał wtedy, że to Rosja może być "jedynym realnym gwarantem integralności terytorialnej Ukrainy w jej obecnych granicach".

za:dorzeczy.pl

***

Żaryn: słowa Sikorskiego legitymizują rosyjskie kłamstwa o udziale Polski w rozbiorze Ukrainy

Pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP Stanisław Żaryn wydał alert informacyjny po odpowiedzi Radosława Sikorskiego (PO) na pytanie w wywiadzie Radia Zet, czy wierzy w to, że rząd PiS myślał przez chwilę o rozbiorze Ukrainy.

Sikorski w trakcie porannego wywiadu dla Radia ZET został zapytany, czy wierzy w to, że rząd PiS myślał przez chwilę o rozbiorze Ukrainy.

– Myślę, że miał moment zawahania w pierwszych 10 dniach wojny, gdy wszyscy nie wiedzieliśmy jak ona pójdzie, że może Ukraina upadnie. Gdyby nie bohaterstwo Zełenskiego i pomoc Zachodu, różnie mogło być – odpowiedział Sikorski.

– Rosja od wielu miesięcy atakuje Polskę, kolportując m.in. kłamstwa o rzekomo agresywnych planach rozpętania wojny w Europie, ataku na Białoruś i Rosję oraz przygotowaniu okupacji Ukrainy. Wypowiedź Radosława Sikorskiego legitymizuje rosyjskie kłamstwa – ripostował we wpisie Żaryn.

Wcześniej odpowiedź dawnego marszałka Sejmu i szefa MSZ na Twitterze negatywnie ocenił szef rządu Mateusz Morawiecki.

„Wypowiedź Radosława Sikorskiego nie różni się niczym od rosyjskiej propagandy. Były minister spraw zagranicznych musi ważyć słowa. Oczekuję wycofania tych haniebnych stwierdzeń” – napisał premier. Wezwał też opozycję do odcięcia się „od deklaracji Sikorskiego”.

Rzecznik PiS Rafał Bochenek negatywnie oceniając słowa polityka PO zapewnił w rozmowie z PAP, że „działania Polski pod kierunkiem Prawa i Sprawiedliwości od samego początku nakierowane były na pomoc Ukrainie i jej obywatelom, a przede wszystkim wsparcie wojskowe celem zachowania jej integralności terytorialnej”.

za:pch24.pl

Copyright © 2017. All Rights Reserved.