Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Możemy utracić kontrolę nad jedną trzecią terytorium Polski? Bruksela chce przejąć polskie lasy

– To rodzi nasz bardzo duży sprzeciw, bo wkracza w obszar naszej suwerenności. To kolejny element, w którym proponuje się, aby kraje członkowskie pozbawić prawa decydowania. Gdyby doszło do zmian traktatowych, które zostały zaproponowane, utracilibyśmy kontrolę nad jedną trzecią powierzchni kraju – powiedział w Polskim Radiu 24 wiceminister klimatu i środowiska Edward Siarka.

We wtorek Komisja Ochrony Środowiska Naturalnego, Zdrowia Publicznego i Bezpieczeństwa Żywności Parlamentu Europejskiego wydała pozytywną opinię o zmianie traktatów, które przeniosą leśnictwo z kompetencji krajowych do wspólnych UE. Aby zmiany w traktatach doszły do skutku, muszą się na to zgodzić wszystkie państwa członkowskie.

Gość PR24 zaznaczył, że „Komisja Ochrony Środowiska na forum Europarlamentu chce, aby traktaty o funkcjonowaniu Unii Europejskiej zostały zmienione tak, żeby wszystkie kwestie, które dotyczą prowadzenia leśnictwa w Europie były przypisane do tych kompetencji dzielnych, czyli de facto: żeby kontrolę nad tą gospodarką przejęła Komisja Europejska”.

– To oznacza, że to, co w poszczególnych krajach narodowych od wielu lat prowadzone jest na zasadach zrównoważonej gospodarki leśnej – mówię tu o zasobach leśnych – miałoby podlegać ujednoliconej polityce biurokracji europejskiej. To bardzo niebezpieczne rozwiązanie.  Bo zupełnie inaczej prowadzi się lasy w basenie Morza Śródziemnego, inaczej w Europie Środkowej, a jeszcze inaczej w rejonie Skandynawii – podkreślił Edward Siarka.

Jak zaznaczył, „Komisja Ochrony Środowiska w tym samym dokumencie również proponuje, aby na gruncie traktatu doprowadzić do jednoznacznego zapisu – nowego artykułu dotyczącego neutralności klimatycznej”. – Komisja proponuje również, aby wszystko to, co jest związane z naszymi zasobami geologicznymi, też było kompetencją przeniesioną na grunt Komisji Europejskiej – powiedział gość PR24.

za:pch24.pl

***
Łaskawcy! Tylko lasy... A pola, łąki, domy nie łaska?... :-(

k

Copyright © 2017. All Rights Reserved.