Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Lublin dofinansuje in vitro z pieniędzy podatników. 1,5 mln złotych na „produkcję dzieci”

Ruszył nabór wniosków o dofinansowanie procedury in vitro, mylnie nazywanej leczeniem niepłodności. W trzy lata z miejskiego programu będzie mogło skorzystać około 150 par. Łącznie na ten cel miasto przeznaczy ponad 1,5 mln zł.

„Od dzisiaj zainteresowanie pary mogą zgłaszać się do trzech wybranych w konkursie podmiotów medycznych, żeby skorzystać z miejskiego wsparcia finansowego” – przekazał prezydent Krzysztof Żuk, zwracając uwagę, że Lublin dołączył tym samym do grona samorządów oferujących już wparcie swoim mieszkańcom „w leczeniu niepłodności”.

Zauważył, że coraz więcej par boryka się z niepłodnością, która staje się istotnym problemem społecznym. Jego zdaniem, opracowanie miejskiego programu dla skomplikowanej, kosztownej, ale przede wszystkim – głęboko nieetycznej procedury, która nie zawsze jest skuteczna – jest odpowiedzią na zapotrzebowanie społeczne.

W grudniu ub.r. radni miejscy Lublina przyjęli program zakładający dofinansowanie do procedury in vitro 150 parom z Lublina w latach 2023-2025. W trzy lata miasto zamierza wydać na ten cel 1,5 mln zł. W tym czasie prognozuje się narodziny zaledwie…36 dzieci.

Dofinansowanie będzie możliwe maksymalnie do dwóch procedur, w wysokości do 5 tys. zł każda. Program przeznaczony jest dla par pozostających w związku małżeńskim lub partnerskim (kobieta w wieku od 25 do 40 lat), mieszkających w Lublinie od co najmniej 12 miesięcy i rozliczających podatek w Lublinie. Ponadto para nie może uczestniczyć ani ubiegać się o uczestnictwo równolegle w innym programie o podobnym charakterze, finansowanym ze środków publicznych.

W Lublinie w 2021 r. zmarło 4,7 tys. osób, a urodziło się 3,2 tys. dzieci.

„Przedstawione wskaźniki demograficzne są, tak jak w całym kraju, niekorzystne i w dłuższej perspektywie nie zapewniają odnawialności populacji. Jednym z istotnych elementów poprawiających niekorzystne trendy demograficzne powinno być racjonalne, zgodne ze współczesną wiedzą medyczną, szybkie i skuteczne leczenie niepłodności” – podano w uzasadnieniu miejskiego programu.

Dlaczego zatem miasto nie oferuje pomocy w prawdziwym leczeniu niepłodności, lecz przeznacza gigantyczne środki na jednorazowe, niepewne i wątpliwe z moralnego punktu widzenia rozwiązania?

za:pch24.pl

***
Moja dawna lubelszczyzno... Na co ci zeszło...
kn

Copyright © 2017. All Rights Reserved.