Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Hiszpania: „dzień rodzin” lub „dzień wyjątkowej osoby” zamiast Dnia Ojca (i Matki)

W związku ze zbliżającym się dniem wspomnienia św. Józefa 19 marca, będącym jednocześnie Dniem Ojca na Półwyspie Iberyjskim i we Włoszech, hiszpański portal katolicki Religión en Libertad opublikował niewesołą refleksję pod znamiennym tytułem „’Ojcofobia’: Dnia Ojca ‘już się nie obchodzi’ w coraz liczniejszych szkołach podstawowych z powodu ofensywy gender”.

Jako przykład podał wypowiedź nauczycielki z ośrodka edukacyjnego skierowaną do rodzin w dniu 13 marca za pośrednictwem stacji radiowej Informa Radio (reklamującej się jako „w służbie temu, co politycznie niepoprawne oraz informacji!): „Jak wiecie, już się nie obchodzi [Dnia Ojca], bo jest wiele typów rodzin, samotni rodzice, [rodziny] z dwiema matkami, z dwoma ojcami”. Zamiast tego, jak dalej powiedziała nauczycielka, będzie się świętować w tymże ośrodku „dzień wyjątkowej osoby”; poprosiła rodziny, by przyniosły do szkoły zdjęcia „najfajniejszego kuzyna, albo tego, z którym najwięcej się śmiejemy, dziadków albo kogo się chce”.

Nie jest to przypadek odosobniony: w ten sposób zachowują się też organizacje zrzeszające rodziców dzieci w wieku szkolnym, jak np. Hiszpańska Konfederacja Stowarzyszeń Matek i Ojców Uczniów (CEAPA). Jak oznajmiła jej przewodnicząca María Capellán na łamach dziennika  „El Periódico de España”, „Najważniejsze jest, aby każde dziecko dobrze spędziło ten dzień; trzeba uczynić to normalnym, że istnieją różne struktury rodzinne (samotni rodzice, pary jednopłciowe, dzieci, które straciły rodziców…). To w domu trzeba zdecydować, czy chce się zrobić coś wyjątkowego w tym dniu czy nie, ale środowisko edukacyjne to nie miejsce [na to]”.

Podobnego argumentu używa sekretarz Państwowego Stowarzyszenia Rodzin Homoseksualnych Galehi Pedro Fuentes, według którego świętowanie Dnia Ojca czy Dnia Matki oznaczałoby „przekazywać dziecku ideę, że jego rodzina jest dziwna, ponieważ są w niej dwie matki czy dwaj ojcowie (…) W każdej klasie jest przypuszczalnie dziecko, które ma jednego ojca i dwie matki albo dwóch ojców i jedną matkę, ponieważ ludzie się rozwodzą i mogą stworzyć nowy związek z inną osobą. Zachowywać podejście [do] Dnia Matki czy Dnia Ojca jest czymś bardzo przestarzałym, nie [na miarę] XXI wieku”. Dodatkowo stoi on na stanowisku, że powinno się zapewniać w szkołach (co już ma miejsce) książki prezentujące „różne rodziny”: „Mówimy od wielu lat, że jest konieczne, aby w bibliotekach szkolnych były książki pokazujące różne rodziny, ponieważ w wielu przypadkach, kiedy mają o tym mówić, pojawia się ojciec, matka, dziadek i babcia. A to nie odzwierciedla różnorodności w rodzinach”. Galehi wypracowało nawet dokument, który wymaga jedynie podpisu zainteresowanych, aby wymagać od ośrodków edukacyjnych zastąpienia Dnia Ojca lub Matki „dniem rodziny”, prezentując związki homoseksualne jako „tak samo dobre i akceptowalne” jak rodzina złożona z ojca, matki i dzieci. Można w nim przeczytać, że „Różnorodność w rodzinach jest społeczną rzeczywistością w obrębie klas [szkolnych] i trzeba ją brać pod uwagę”.

Inne organizacje, jak Stowarzyszenie Mężczyzn na Rzecz Równości Płci [społecznej] Ahige postulują bezpośrednie „korygowanie” rodziny poprzez dawanie podarunków „z postawy, która kwestionowałaby tradycyjne role”. Jak to określa Santiago Moreno, odpowiedzialny w Ahige za ojcostwo, „problemem z prezentami na Dzień Ojca czy Matki jest to, że się je daje jak było dotąd, to znaczy, aby podnosić tradycyjne wartości macierzyństwa czy ojcostwa”.

za:bialykruk.pl

Copyright © 2017. All Rights Reserved.