Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Antykatolicka retoryka opozycji

Koalicja Obywatelska wśród swoich stu propozycji, które chce zrealizować po przejęciu władzy, zgłasza pomysły uderzające we wspólnotę katolików w Polsce. Ugrupowanie chce ograniczyć dostęp do katechezy dla uczniów oraz przejąć należne Kościołowi rekompensaty z Funduszu Kościelnego.

Dwa lata temu poseł PO, Sławomir Nitras, wprost zwrócił się do katolików, zapowiadając ograniczenie ich swobód.

    – Musimy was opiłować z pewnych przywilejów. Jeżeli nie, to znów podniesiecie głowę, jeżeli się cokolwiek zmieni – mówił polityk.

Koalicja Obywatelska kontynuuję tę drogę. Jeden z głównych postulatów przedstawił w Tarnowie przewodniczący Nowoczesnej, Adam Szłapka.

    – Naszym konkretem jest realny rozdział Kościoła od państwa. Koniec z transferami dla biznesów Rydzyka! – krzyczał polityk.

Platforma Obywatelska postuluje likwidację Funduszu Kościelnego, powołanego jako rekompensata za ogromny majątek zagrabiony przez komunistów polskiemu Kościołowi po II wojnie światowej.

    – Platforma rzuca ten temat, chcąc rywalizować o elektorat z Hołownią, który też stoi na antyklerykalnych pozycjach i z Lewicą, która jest radykalnie antykościelna – zauważył prof. Mieczysław Ryba, ekspert TV Trwam i Radia Maryja ds. politycznych.

Środki z Funduszu Platforma chce przeznaczyć m.in. na wsparcie artystów. W związku z tym pojawia się pytanie: czy wszystkich, czy tylko tych atakujących Kościół.

    – To jest kolejny etap walki z Kościołem i wiernymi Kościoła katolickiego – ocenił dr Piotr Gawryszczak, historyk.

Obecnie środki z Funduszu Kościelnego przeznaczane są na działalność oświatową i charytatywną Kościoła katolickiego. Dla organizacji takich jak Caritas najważniejszy jest człowiek potrzebujący – mówił Paweł Trawka, rzecznik prasowy Caritas Archidiecezji Wrocławskiej.

    – Staramy się go dostrzec w jego biedzie, w ubóstwie. Nie przejść obok niego jak obok człowieka pobitego, jak jest w przypowieści o miłosiernym Samarytaninie. To my mamy być Samarytaninem nad każdym cierpiącym, nad każdym schorowanym, nad każdym pobitym w taki czy inny sposób – podkreślał.

Fundusz pozwala również na remonty zabytkowych obiektów sakralnych i zapewnia finansowanie ubezpieczeń społecznych dla sióstr klauzurowych oraz misjonarzy. Pozbawienie ich tych świadczeń byłoby niegodziwe – stwierdził Jan Dziedziczak, pełnomocnik Rządu do spraw Polonii i Polaków za Granicą.

    – Wielokrotnie w czasie mojej pracy dyplomatycznej spotkałem się z osobami, które poznały Polskę, poznały jej wiele pozytywnych elementów, dzięki opowieści polskiego misjonarza. Polscy misjonarze to także osoby, które niejednokrotnie udzielają pomocy, kiedy Polak gdzieś daleko znalazł się w dramatycznej sytuacji – zwrócił uwagę.

Platforma Obywatelska chce też ułatwić rezygnację z lekcji religii. Postuluje, aby katecheza była tylko na pierwszych i ostatnich zajęciach. W ten sposób uczniom będzie łatwiej z nich rezygnować.

Wychowanie młodego pokolenia na wartościach chrześcijańskich jest bardzo ważne ­– wskazał dyrektor Wydziału Katechetycznego Kurii Diecezji Gdańskiej, ks. dr Krystian Wilczyński.

    – Kraje, które nie dbają o edukację w wartościach swoich obywateli, czy tak naprawdę nie tną gałęzi, na której siedzą? Władzom danego państwa powinno zależeć, żeby ich obywatele mogli się w pełni rozwijać, przynajmniej w wartościach etycznych – mówił duchowny.

Cel działań opozycji jest jasny.

    – Pamiętajmy, iż kardynał Stefan Wyszyński mówił, że jeżeli będą chcieli uderzyć w naród, to pierwszym celem będzie Kościół, ponieważ naród pozbawiony wiary, Kościoła, jest narodem słabym – zwrócił uwagę prawnik, dr Marcin Jakóbczyk.

Skrajnie antykościelne postulaty zgłasza również Lewica.

za:www.radiomaryja.pl

--------------------------

Wciąż ta znana (od wieków) smutna zależność (niektórych) - pan każe-sługa musi... Żal... I une mają dusze...

k


***

 Prof. J. Kawecki: To, co podejmował o. dr Tadeusz Rydzyk CSsR powinno być wynoszone na piedestał

Nie można takich stwierdzeń używać wobec tych, którzy z heroizmem podejmują od wielu lat działania związane z ewangelizacją oraz służbą Polsce i Polakom. To, co podejmował o. dr Tadeusz Rydzyk, dyrektor Radia Maryja, a także inicjator wielu innych dzieł, powinno być wynoszone na piedestał – powiedział prof. Janusz Kawecki, były członek KRRiT, przewodniczący Zespołu Wspierania Radia Maryja, odnosząc się w środowych „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja do kolejnych ataków opozycji na o. dr. Tadeusza Rydzyka i jego dzieła.

Znów nasiliły się ataki na Radio Maryja oraz osobę jego założyciela i dyrektora, o. dr. Tadeusza Rydzyka CSsR. Niepochlebnie o osobie Ojca Dyrektora wypowiedział się m.in. prezydent Warszawy, Rafał Trzaskowski, mówiąc, że państwo nie powinno go wspierać tak samo, jak „biznesu kościelnego”.

    – Konieczne jest stwierdzenie, że pan prezydent Warszawy, wypowiadając to zdanie (…), nie odrobił lekcji. Nie przeczytał tego, co jest już wykazane jednoznacznie, a mianowicie, co w 2019 r. napisałem w książce (…) „Prawda o »imperium ojca Rydzyka«” (…). On może sięgnąć do tego wydania, bo za zero złotych, bezpłatnie, można ściągnąć zapis całej tej książeczki – stwierdził prof. Janusz Kawecki.

Bardzo negatywnie ocenił bezpodstawną krytykę o. dr. Tadeusza Rydzyka CSsR.

     – Nie można takich stwierdzeń używać wobec tych, którzy z heroizmem podejmują od wielu lat działania związane z ewangelizacją oraz służbą Polsce i Polakom. To, co podejmował z zamiarem służenia Polsce o. dr Tadeusz Rydzyk, dyrektor Radia Maryja, a także inicjator wielu innych dzieł, powinno być wynoszone na piedestał – stwierdził przewodniczący Zespołu Wspierania Radia Maryja.

Zaznaczył, że nie ma czegoś takiego jak finansowanie „biznesów” o. dr. Tadeusza Rydzyka CSsR przez państwo. Radio Maryja utrzymuje się z dobrowolnych ofiar, TV Trwam – z ofiar i reklam, a inne dzieła legalnie uczestniczą w konkursach o ministerialne granty na realizację określonych celów. Przypomniał, że do 2016 r. nie mogły one wnioskować o granty.

    – Kuriozalny przykład (…) z 2008 r., kiedy to nowa minister po zwycięstwie PO i PSL w wyborach (…) nawet doprowadziła do zmiany regulaminu w konkursie o przyznanie dofinansowania kształcenia technicznego (chodziło o kształcenie z zakresu informatyki), żeby tylko uczelnia (WSKSiM, obecnie AKSiM – radiomaryja.pl) nie dostała dofinansowania. Kiedy już delegacja studentów i pracowników przybyła do Brukseli i spotkała się z panią komisarz Danutą Hübner, to usłyszeli od niej: „(…) Tutaj nie chodzi o uczelnię, tutaj chodzi o Ojca Dyrektora Radia Maryja” – mówił były członek KRRiT.

za:www.radiomaryja.pl

Copyright © 2017. All Rights Reserved.