Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Św. Dominik Savio na celowniku lewicy. Autorzy histerii twierdzą, że jego słowa zachęcają do… samobójstwa

„Wolę umrzeć, niż zgrzeszyć”, to słowa Św. Dominika Savio, podkreślające szczególne znaczenie Łaski Bożej w życiu każdego człowieka. Sformułowanie jasno wskazujące na prymat życia nadprzyrodzonego wobec rzeczywistości doczesnej okazało się nie do przełknięcia dla polskiej lewicy. Powielana przez liberalne organizacje i dziennikarzy absurdalna interpretacja cytatu stała się podstawą histerii i żądań usunięcia go z podręczników katechezy.

W podręczniku jezuickiego wydawnictwa „Wam” skierowanym do uczniów III klasy szkół podstawowych, zawarto wspomnienia z dzieciństwa Św. Dominika Savio. „Kiedy miałem 7 lat przystąpiłem do Komunii Świętej. Wtedy podjąłem postanowienia, których przestrzegałem do końca życia (…)”, czytamy w pozycji zatytułowanej „Jezu, czekamy na Ciebie”. Wśród przyjętych zobowiązań św. Dominik obiecywał regularnie się spowiadać, przestrzegać świąt nakazanych, trwać w Przyjaźni z Panem Jezusem i Maryją. „Wolę umrzeć, niż zgrzeszyć”, brzmiało ostatnie postanowienie.

Ukazujące głęboką religijność młodego chłopca sformułowanie niespodziewanie wywołało falę histerii. Fragment podręcznika wraz z komentarzami oburzenia zaczęli rozpowszechniać w sieci dziennikarze liberalnych mediów, twierdząc, że przedstawienie dzieciom szkolnym słów świętego może powodować… samobójstwa.

Absurdalna interpretację fragmentu podjęły lewicowe media, takie jak Gazeta Wyborcza i Radio TOK FM. Konieczność „interwencji” poczuła nawet Kolacja „Tak dla Prewencji Suicydalnej”. Przedstawiciele ugrupowania wraz z szeregiem innych lewicowych grup, takich jak Olsztyński Marsz Równości, czy KOD zaapelowali do jezuickiego wydawnictwa o wycofanie fragmentu z podręcznika. Wyrazili również „oburzenie” przedstawieniem młodym podobnych materiałów, twierdząc, że mogą one przyczynić się do prób samobójczych.

– Jest to stwierdzenie, które dziecko w III klasie szkoły podstawowej nie odbierze jako metaforę, przenośnię, którą trzeba odczytać i przeanalizować w inny sposób niż dosłowny – mówiła Gabriela Gładyszewska z fundacji GrowSpace, podczas wywiadu udzielonego radiu tokfm. – Będzie to zdanie, które może się wryć w pamięć, psychikę młodego człowieka i wpłynąć na tyle negatywnie, że będzie postrzegało rodzaj śmierci jako jedyną opcję w momencie, w którym ma poczucie, że zrobiło coś niewłaściwego lub nieodpowiedniego – dodawała przedstawicielka jednej z grup apelujących o wycofanie cytatu z podręcznika.

Wbrew „alarmom” powielanym przez liberalnych dziennikarzy, cała interpretacja fragmentu jako „niebezpiecznego” wynika z ignorancji krytyków. Kościół Katolicki wyraźnie określa samobójstwo jako czyn grzeszny, godzący w 5 przykazanie. W jaki sposób popełnienie go miałoby zatem wynikać z awersji do zachowań zabronionych przez Prawo Boże?

„Samobójstwo zaprzecza naturalnemu dążeniu istoty ludzkiej do zachowania i przedłużenia swojego życia. Pozostaje ono w głębokiej sprzeczności z należytą miłością siebie. Jest także zniewagą miłości bliźniego, ponieważ w sposób nieuzasadniony zrywa więzy solidarności ze społecznością rodzinną, narodową i ludzką, wobec których mamy zobowiązania. Samobójstwo sprzeciwia się miłości Boga żywego”, czytamy w 2281 punkcie Katechizmu.

za:pch24.pl

***

To jasno dowodzi swoistego poziomu ....hmm....intelektualnego... onych...

k

Copyright © 2017. All Rights Reserved.