Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Nikaragua: religia katolicka ogłoszona „wrogiem politycznym państwa”

Od 2018 r. Kościół katolicki w Nikaragui mierzy się z aparatem represji reżimu Daniela Ortegi i Rosario Murillo. W ostatnim czasie prześladowania skierowane przeciwko katolikom zostały zintensyfikowane; rok 2025 rozpoczął się od ogłoszenia religii katolickiej „wrogiem politycznym państwa”.

Wzmogły się także różnorodne ataki, aresztowania, konfiskaty mienia – wszystko w „majestacie prawa”, w myśl przeprowadzonych reform skierowanych przeciwko katolickim obywatelom Nikaragui. „Aparat represji zmobilizował wszystkie siły, możliwości i środki przeciwko katolikom. Rząd Nikaragui posługuje się instytucjami publicznymi, aby prześladować wspólnoty religijne, głównie katolickie, nie oszczędza też protestanckich”, podaje francuski dziennik Tribune Chrétienne, powołując się na raport ICC [International Christian Concern].

W 2023 r. reżim doprowadził do rozwiązania 315 organizacji o charakterze religijnym, w większości katolickich, co wiązało się z konfiskatą ich mienia na rzecz państwa. 20 sierpnia 2023 r. weszła w życie nowa ustawa podnosząca podatki dla instytucji o charakterze religijnym z 10% do 30%, co spowodowało zamknięcie kolejnych z nich. Dyktatorski rząd Ortegi-Murillo doprowadził ponadto do zamknięcia ponad 678 kościołów. Ponadto ponad 254 kapłanów zostało deportowanych z Nikaragui; wśród nich 3 biskupów i 136 księży; taki los spotkał m.in. nuncjusza apostolskiego ks. Waldemara Sommertaga, jak również bp. Rolando Álvareza, osadzonego w więzieniu i skazanego na wygnanie za krytykę reżimu.

„W każdą niedzielę przed każdym katolickim kościołem stały kordony policji; funkcjonariusze fotografowali wiernych, nagrywali też treść wygłaszanych homilii”, mówi jeden z deportowanych kapłanów. Mimo licznych ataków i prześladowań Kościół katolicki nie zaprzestaje działalności, stając się symbolem oporu przeciwko reżimowi Ortegi-Murillo.

za:bialykruk.pl

***
To swoisty, odwieczny, "cykl": "Pan każe-sługa musi"...                                                                 Żal...                                                                                                                                             Żal zwodzących i zwiedzionych.                                                                                                        Każdy ma dusze.                                                                                                                             Nieśmiertelną.                                                                                                                          ...Niezależnie od wiary czy tzw.niewiary...

kn

Copyright © 2017. All Rights Reserved.