Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Otrzymaliśmy: "Tomasz Lis na żywo" w programie TVP 2 minął się z prawdą

W poniedziałek, 21 marca 2011 r., w programie telewizyjnym "Tomasz Lis na żywo" TVP emitowała w kilku kanałach fotomontaż, mający ilustrować przebieg XVI Walnego Zebrania USOPAŁ (Unii Stowarzyszeń i Organizacji Polskich Ameryki Łacińskiej), odbywającego się w dniach 11-13 III 2011 r. w Montevideo i Punta del Este w Urugwaju. Przewodniczył zebraniu prezes Jan Kobylański, postponowany przez większość krajowych mediów ze względu na narodowe poglądy, pomawiany o niecne czyny w czasie ostatniej wojny mimo oddalenia przez polską prokuraturę imputowanych mu zarzutów. Prezentowany materiał filmowy to kompilacja przebiegu zebrań USOPAŁ z kilku ostatnich lat, a czyni wrażenie, że jest dokumentacją tegorocznego spotkania.
Redaktor Tomasz Lis i część osób biorąca udział w jego programie stwierdzała, wręcz z bólem (czy szczerym?), że w czasie obrad USOPAŁ nikt z uczestniczących w nich polskich parlamentarzystów nie wyraził sprzeciwu wobec skrajnych wypowiedzi niektórych mówców.
Oświadczam, iż jest to kłamstwo. Wynika ono ze złej woli, być może niewiedzy, ale również z zaniku profesjonalizmu w programie Tomasza Lisa. Fakt ten powinien stać się sygnałem ostrzegawczym dla TVP. W omawianym programie w materiale filmowym z obrad USOPAŁ pominięto głosy polemiczne, które pojawiły się w czasie zebrania. W wypowiedziach Tomasz Lis i część jego gości stwierdzali chóralnie, wbrew prawdzie, że ich nie było. Były!
Kiedy jeden z uczestników zebrania w swoim wystąpieniu wychwalał członka Biura Politycznego KC PZPR Albina Siwaka i prezentował jego książkę, niżej podpisany zza stołu prezydialnego oświadczył: "Nie będę słuchał pochwał kanalii stanu wojennego", i opuścił salę obrad.
Profesjonalizm wymaga uczciwości i unikania kłamstw. Tych cech zabrakło w poniedziałkowym programie "Tomasz Lis na żywo".

prof. zw. dr hab. Ryszard Bender
senator RP

za: NDz z czwartek, 31 marca 2011, Nr 75 (4006) (kn)

Copyright © 2017. All Rights Reserved.