Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Rektorowi UKW przeszkadzał krzyż

Walka z Kościołem w Polsce staje się coraz bardziej jawna. Ponownie krzyż został wykorzystany do podziału Polaków. W Bydgoszczy nowy rektor Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego (UKW) „pozbył się” krzyża ze swojego gabinetu oraz sali uniwersyteckiego senatu. Prof. Janusz Ostoja-Zagórski urząd rektora UKW objął dopiero we wrześniu br., a już jego decyzje dzielą akademicką społeczność. Jak informuje jedna z lokalnych gazet, oprócz zdjęcia krzyży ze ścian uniwersytetu rektor nieoficjalnie zakazał swoim profesorom, by wzięli udział we Mszy św. inaugurującej nowy rok akademicki w uczelnianych togach.

- To postępowanie wpisuje się w pewien klimat, który dość wyraźnie wpisuje się w tej chwili w sytuację Polski. Zauważmy, że w ubiegłym roku wraz z nastaniem nowego parlamentu pierwszym tematem, który został zapowiedziany przez Ruch Palikota w Sejmie, była kwestia zdjęcia krzyży – wyjaśnił w Radiu Maryja etyk ks. prof. dr hab. Paweł Bortkiewicz TCHr, profesor teologii.

O wyjaśnienie przyczyn decyzji o zdjęciu chrześcijańskich symboli ze ścian uniwersytetu poprosiliśmy rzecznika prasowego UKW w Bydgoszczy Piotra Kwiatkowskiego. "Jesteśmy państwową uczelnią świecką. Godło państwowe jest dla wszystkich wspólnym symbolem. Wszyscy też jesteśmy reprezentantami tego symbolu. Godło państwowe jest zatem tym znakiem, który łączy i jest eksponowany w polskiej uczelni, która - jako państwowa - reprezentuje państwo” – czytamy w przesłanym NaszemuDziennikowi.pl oświadczeniu. Jak dodał Kwiatkowski, „konkretny krzyż może być odzwierciedleniem poglądów tylko części studentów, pracowników i gości”. „Inna część może przecież mieć poglądy związane z innym kształtem krzyża. Godło państwowe jest tym symbolem, który dla wszystkich powinien być wspólny. Stąd decyzja o zawieszeniu godła państwowego na państwowej uczelni świeckiej” – dodano w oświadczeniu.

Ksiądz prof. Bortkiewicz zaznaczył w Radiu Maryja, że krzyż „jest wpisany w naszą tradycję. - Zauważmy, że to są pewne trendy i pewne mody, które pojawiają się zarówno w wymiarze polskiej polityki, jak i w wymiarze polityki europejskiej. Jak się okazuje, również w wymiarze polityki uniwersytetu. Trzeba to skonfrontować z tradycją polską, europejską, uniwersytecką – podkreślił kapłan. Dodał, że „symbol ten buduje tożsamość zarówno Polski, Europy, jak i uniwersytetu”.

Wcześniej niejednokrotnie dochodziło do prób „usuwania” krzyża, który przypomina męczeńską śmierć Jezusa Chrystusa za grzechy świata, z przestrzeni publicznej. Znane są wnioski posłów lewicy o jego zdjęcie z sali plenarnej polskiego Sejmu.

Na przełomie ostatnich lat zdarzało się kilkakrotnie, że do sądów w Polsce wpływały wnioski w sprawie nakazu zdjęcia krzyża w urzędach, szkołach czy placówkach zdrowia. Jedna z najsłynniejszych miała finał w marcu 2010 roku. Wówczas Sąd Okręgowy w Szczecinie oddalił powództwo Lesława Maciejewskiego, który pozwał gminę Świnoujście za „naruszanie dóbr osobistych poprzez eksponowanie krzyży w tamtejszym urzędzie miejskim”. Powód twierdził, że ten chrześcijański symbol „godzi w jego wolność wyznania, zaś obecność krzyża w sali sesyjnej uniemożliwia mu uczestniczenie w sesjach rady miejskiej”. Sędzia Zbigniew Ciechanowicz w uzasadnieniu wyroku mówił, że Maciejewski nie wykazał, że jego dobra osobiste zostały naruszone.

- Powód jako osoba dojrzała, o ukształtowanym poglądzie nie może twierdzić, że sama obecność krzyży może mu zaszkodzić - dodał Ciechanowicz. Sąd wyjaśnił także, że krzyż nie dyskryminuje petentów urzędu i jego pracowników, którzy nie wyznają wiary katolickiej. - Celem umieszczenia krzyża nie było – w ocenie sądu – naruszenie praw mniejszości religijnych czy ich dyskryminowanie – powiedział sędzia.

Sprawa obecności krzyża w przestrzeni publicznej poruszana była także na arenie międzynarodowej. Wcześniej, bo w 2009 roku, Trybunał Praw Człowieka stwierdził, że narzucanie obecności krzyża w szkole narusza wolność sumienia i wyznania. Dwa lata później wyrok ten został całkowicie zaprzeczony. Po apelacji rządu włoskiego do Wielkiej Izby Trybunału w Strasburgu sędziowie uznali, iż krzyże mogą wisieć w państwowych szkołach, pod warunkiem że taka jest wola danego kraju europejskiego.

Izabela Kozłowska


za: http://www.naszdziennik.pl (pkn)

***

Rektor usunął krzyż. Zaprotestuj!

Rektor Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy prof. dr hab. Janusz Ostoja-Zagórski zarządził usunięcie krucysfiksu z sal senatu uczelni, a także swojego gabinetu. Nie oznacza to jednak, że katolicy składają broń. Ty również, Drogi Czytelniku, możesz wyrazić swój sprzeciw wobec takich praktyk!

Poniżej publikujemy treść listu, jaki można przesłać rektorowi Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy:Szanowny Panie,


Ze zdumieniem przyjąłem informację o tym, że jako Rektor Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy zarządził Pan usunięcie krzyża z sal Senatu Uniwersytetu i swojego gabinetu.


Pragnę przypomnieć, iż pierwsze uczelnie w Europie powstawały w średniowieczu z inspiracji Kościoła katolickiego, a w kolejnych wiekach powstające uniwersytety wzorowały się na ich chrześcijańskim modelu. Dziwnie więc brzmią w tym kontekście słowa pan Piotra Kwiatkowskiego, rzecznika uczelni: „W państwowej uczelni świeckiej powinno być eksponowane, tak jak u nas, godło państwowe”. Świeckość uczelni nie może przecież oznaczać, że działalność Uniwersytetu jest oparta na zasadach, które są obojętne moralnie i religijnie, poza kategoriami dobra i zła czy prawdy i fałszu.


Obecność godła państwowego na uczelniach powinna być jak najbardziej eksponowana, lecz nie należy zapominać, że kamieniem węgielnym wszystkich europejskich państw, w tym Polski, był chrzest. Zatem w placówkach publicznych nie powinno zabraknąć symbolu chrześcijańskich korzeni naszego państwa, czyli krzyża.


Warto w tym miejscu przypomnieć jakże ważne słowa o obecności krzyża w przestrzeni publicznej wypowiedziane przez bł. Jana Pawła II:


„Brońcie krzyża, nie pozwólcie, aby Imię Boże było obrażane w waszych sercach, w życiu rodzinnym czy społecznym. Dziękujmy Bożej Opatrzności za to, że krzyż powrócił do szkół, urzędów publicznych i szpitali. Niech on tam pozostanie! Niech przypomina o naszej chrześcijańskiej godności i narodowej tożsamości, o tym, kim jesteśmy i dokąd zmierzamy, i gdzie są nasze korzenie. Niech przypomina nam o miłości Boga do człowieka, która w krzyżu znalazła swój najgłębszy wyraz”. (Zakopane, Wielka Krokiew, 06.06.1997)


Apeluję, aby władze Uniwersytetu nie wpisywały się swoim skandalicznym postępowaniem w proces dechrystianizacji Polski i Europy. Apeluję o przywrócenie obecności krzyży na terenie Uniwersytetu Kazmierza Wielkiego w Bydgoszczy. W przeciwnym razie będę odradzal moim znajomym studiowanie w Państwa placówce oświatowej.


Z poważaniem,


...............................Powyższy protest można wysłać na adres:Jego Magnificencja
prof. dr hab. Janusz Ostoja-Zagórski
ul.Chodkiewicza 30; 85-064 Bydgoszcz
tel./fax: (48 52) 341-35-33
email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Warto poinformować o nim następujące osoby, instytucje i media:Biskup Diecezji Bydgoskiej
Jego Ekscelencja
ks. bp Jan Tyrawa
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.Radio PLUS Bydgoszcz
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.Polskie Radio PiK (Bydgoszcz)
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


Radio Uniwersytet (UKW)
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.Parlament Samorządu Studenckiego
Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego
tel./fax: 523 206 545
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.Piotr Kwiatkowski - rzecznik prasowy
tel. +48 52 34 19 175
kom. 601 56 09 75
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.Inicjatorem akcji jest Krucjata Młodych. Organizacja zasłynęła wcześniej m.in. protestami przeciwko koncertowi piosenkarki Madonny


za:www.fronda.pl/a/rektor-usunal-krzyz-zaprotestuj,23821.html

Copyright © 2017. All Rights Reserved.