Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Rząd nie chce naszego hymnu. Mazurek Dąbrowskiego nieobowiązkowy w szkołach

Resort edukacji negatywnie odniósł się do propozycji posłów Prawa i Sprawiedliwości, aby dzieci i młodzież rozpoczynały każdy dzień w szkole od uroczystego odśpiewania hymnu narodowego. Uczniowie nie muszą śpiewać hymnu państwowego w szkołach – zdecydowało Ministerstwo Edukacji Narodowej. Odmówiło wprowadzenia obowiązku rozpoczynania dnia nauki od Mazurka Dąbrowskiego - ustaliła "Gazeta Polska Codziennie".


Wiceminister Tomasz Sławecki ocenił, że brakuje „uzasadnienia merytorycznego do wprowadzenia […] regulacji zobowiązujących szkoły podstawowe, gimnazjalne i ponadgimnazjalne do rozpoczynania każdego dnia nauki od odśpiewania hymnu państwowego”. MEN uznało, że szkoła poświęca dostatecznie dużo czasu na wychowanie patriotyczne na lekcjach historii. 

Decyzję resortu edukacji negatywnie oceniają wychowawcy, nauczyciele, historycy oraz członkowie organizacji kombatanckich i niepodległościowych. – Mazurek Dąbrowskiego powinien być śpiewany w szkołach od najmłodszych lat, żeby dzieci wiedziały, co to jest patriotyzm. I to zdaje się przeszkadza minister Krystynie Szumilas – mówi Jadwiga Chmielowska, prezes stowarzyszenia Ruch Edukacji Narodowej. Zwraca uwagę, że w Stanach Zjednoczonych dyskusja o tym, czy śpiewać w szkole hymn, nie ma racji bytu.

– Tam ludzie z dumą śpiewają hymn, jego obecność w szkołach jest sprawą naturalną – dodaje.

– Odmowa wprowadzenia obowiązku śpiewania hymnu w szkołach ujawnia fobię, którą mają minister Szumilas oraz pozostali członkowie rządu Donalda Tuska wobec wychowania patriotycznego dzieci i młodzieży – ocenia decyzję resortu wiceprzewodniczący sejmowej komisji edukacji, nauki i młodzieży Sławomir Kłosowski.


Wojciech Kamiński, Dorota Łomicka

za:niezalezna.pl/46083-rzad-nie-chce-naszego-hymnu-mazurek-dabrowskiego-nieobowiazkowy-w-szkolach

***

Rugowanie hymnu


Postępowi mędrcy III RP perorują, że postawy patriotycznej nie da się nikomu narzucić, zatem bez sensu jest przymuszanie dzieci do śpiewania w szkole Mazurka Dąbrowskiego. Stawiają także pytanie o to, czy sam śpiew może mieć jakąś wagę dydaktyczną w wychowaniu patriotycznym.

A przecież trywialna wydaje się teza, że gatunek ludzki tym się m.in. różni od zwierząt – czy może, jakby chcieli salonowcy, od reszty zwierząt – że wplótł w swoje życie symbole i rytuały. I o ile mają one oparcie w jakimś dobru – a takim jest dla nas historia Polski – czynią nas lepszymi, bardziej świadomymi obywatelami. Pokłonienie się sąsiadowi nie sprawi samo z siebie, że będziemy dobrymi ludźmi, ale bez wątpienia buduje dobry obyczaj. Dlaczego wierchuszce intelektualnej III RP tak trudno pojąć, że warto także pokłonić się Polsce?

Jakub Pilarek

za:niezalezna.pl/46086-rugowanie-hymnu

Copyright © 2017. All Rights Reserved.