Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Chrześcijanie spychani na margines

„Arabska wiosna” przyniosła „chrześcijańską zimę”. Ten gorzki wniosek nasuwa się po lekturze raportu „Prześladowani i zapomniani” przedstawionego przez brytyjski oddział międzynarodowej katolickiej organizacji dobroczynnej Pomoc Kościołowi w Potrzebie.

W raporcie za lata 2011-2013 przedstawionym w parlamencie Wielkiej Brytanii zanalizowano sytuację chrześcijan w 30 różnych państwach, m.in. w Afganistanie, Chinach, Laosie, Pakistanie, Wietnamie czy Zimbabwe. W szczególności zbadano sytuację w krajach, w których wyznawcy islamu stanowią większość, i w tych, w których systemy polityczne mają wyraźnie autorytarny charakter. Jak wynika z raportu, w latach 2011-2013 przemoc i zastraszanie stały się bardziej dotkliwe dla chrześcijan. „Chociaż przewroty polityczne spowodowały cierpienia ludzi wszystkich wspólnot religijnych, jednak to przede wszystkim chrześcijanie doświadczyli najbardziej otwartej wrogości i przemocy. Padli oni ofiarą wszelkiego rodzaju konfliktów politycznych, ekonomicznych, społecznych i religijnych – np. konfliktu między muzułmańskimi sunnitami i szyitami. W rezultacie wielu chrześcijan zostało zmuszonych do ucieczki” – czytamy w raporcie. Wpływy fundamentalistycznych grup islamskich przez ostatnie 2,5 roku znacznie wzrosły.

Ksiądz Tomasz Grzyb z organizacji Pomoc Kościołowi w Potrzebie ubolewa nad sytuacją w krajach owładniętych przez islam. – Po władzę sięgają fundamentalistyczne ugrupowania islamistyczne, a to wiąże się z prześladowaniami chrześcijan – wyjaśnia. Dodaje, że obalenie jednego dyktatora sprawia, że pojawia się kolejny. Przykładem może być Egipt, gdzie młodzi ludzie rozpętali rewolucję, domagając się większej demokratyzacji kraju. Zostali oszukani i do władzy doszło Bractwo Muzułmańskie, miejsce jednego dyktatora zajął inny. Tak dzieje się także w innych krajach.

Z kolei w państwach komunistycznych nasiliło się sprawowanie kontroli nad ludnością chrześcijańską. I chrześcijanie bywają prześladowani nie tyle z powodu wiary, ile ze względu na kontakty z dysydentami i z Zachodem. W Korei Północnej nie ma oficjalnego uznania jakichkolwiek praktyk religijnych, a te, które są tolerowane, znajdują się pod ścisłą kontrolą.

Małgorzata Pabis

za:www.naszdziennik.pl/wp/57486,chrzescijanie-spychani-na-margines.html

Copyright © 2017. All Rights Reserved.