Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Zarzuty dla handlarek aborcją

Osiemdziesiąt cztery przypadki nielegalnego handlu środkami poronnymi udokumentowała Prokuratura Okręgowa w Suwałkach. Są akty oskarżenia przeciwko trzem kobietom.
Do Sądu Okręgowego w Olsztynie trafiły właśnie akty oskarżenia przeciwko Wiesławie F., Agnieszce B. oraz Agacie K. Oskarżone obciążone zostały przez prokuraturę zarzutami dotyczącymi „udzielania pomocy w przerywaniu ciąży”. Agnieszce B. postawiono zarzuty dotyczące 37 takich czynów, Wiesławie F. – 27 czynów, Agacie K. – 20 czynów.

W ciągu dwóch lat dochodzenia prokuratorzy ustalili 83 osoby, którym oskarżone sprzedały tabletki powodujące śmierć dziecka w prenatalnej fazie rozwoju. Było to bardzo trudne śledztwo, gdyż zasięg przestępczej działalności kobiet pomagających w uśmiercaniu nienarodzonych obejmuje teren całego kraju. Oskarżone sprzedawały środki poronne m.in. kobietom z Białegostoku, Wysokiego Mazowieckiego, Olsztyna, Kętrzyna czy Gdańska.

Istnieje możliwość, że olsztyński sąd wyrok w sprawie Wiesławy F. i Agnieszki B. ogłosi bez przeprowadzenia procesu. – Oskarżone przyznały się do winy i chcą dobrowolnie poddać się ustalonej już karze. Jeżeli sąd zgodzi się na wymierzenie tej kary wyrokiem, bez procesu, to tak się stanie – mówi Ryszard Tomkiewicz, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Suwałkach. – Nie mogę ujawnić, jaka to dokładnie kara. Jednak na pewno chodzi o karę pozbawienia wolności oraz zwrot wszystkich pieniędzy, które oskarżone otrzymały za swoje nielegalne usługi handlowe – dodaje prokurator. Trzecia oskarżona – Agata K., nie przyznała się do winy. Dlatego będzie miała proces w normalnym trybie.

Śmiertelny instruktaż

Sprawa ujrzała światło dzienne dwa lata temu, kiedy to w okolicy cmentarza żołnierzy sowieckich w Suwałkach odnaleziono martwe dziecko. Po zbadaniu ciała okazało się, że dziecko zmarło w łonie matki, w wyniku zażycia przez nią tabletek powodujących poronienie. Urodziło się martwe, a matka porzuciła jego ciało. Prokuratorom udało się ustalić tożsamość matki. Zeznała, że środków mających skutek poronny dostarczył jej partner. Mężczyzna usłyszał zarzuty „pomocy w przerwaniu ciąży”. Sąd skazał go na karę więzienia w zawieszeniu. Na podstawie zeznań skazanego prokuratorzy ustalili dane trzech kobiet, które miały się zajmować handlem środkami poronnymi. Oskarżone pochodzą z województw warmińsko-mazurskiego i pomorskiego. Postawiono im zarzuty. – W większości dotyczą one pomocy w przerywaniu ciąży poprzez m.in. odpłatne udostępnianie brzemiennym kobietom, przez ustalone osoby, środków medycznych mających na celu przerwanie ciąży oraz na udzielaniu instruktażu co do sposobu zażycia tabletek i metod postępowania po ich zażyciu – informuje Ryszard Tomkiewicz, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Suwałkach.

Nielegalny proceder, który uprawiały oskarżone, odbywał się za pomocą zakamuflowanych ogłoszeń, m.in. o „przywracaniu cyklu”, zamieszczanych w prasie i internecie. Podając się za lekarzy ginekologów, oskarżone sprzedawały środki poronne pod fałszywymi nazwiskami. Prowadząc przestępczy handel, przekazywały swoim klientom, drogą pocztową, leki stosowane w internie, które w przypadku matek oczekujących narodzin dziecka mogą mieć działanie poronne. Później oskarżone kontaktowały się z nimi telefonicznie, udzielając instrukcji, w jaki sposób przyjąć te substancje i jak postępować po ich zażyciu, aby dziecko zmarło. Za tabletki i śmiercionośny instruktaż inkasowały od kilkuset do nawet 3 tys. złotych. Inicjatorką przestępczego procederu handlu lekami poronnymi była Wiesława F. pochodząca z województwa pomorskiego. – Kilka lat temu ta oskarżona sama przy pomocy tabletek przerwała ciążę. Wpadła wówczas na pomysł zajęcia się przestępczym handlem środkami poronnymi. Namówiła do tego jeszcze dwie kobiety, Agnieszkę B. i Agatę K. z Olsztyna – relacjonuje prokurator. Za udowodnioną nielegalną sprzedaż tych środków grozi do 3 lat więzienia, a śledczym udało się ustalić 84 takie przypadki.

Adam Białous

za: www.naszdziennik.pl/wp/63140,zarzuty-dla-handlarek-aborcja.html

Copyright © 2017. All Rights Reserved.