Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Nowa minister kultury przeciwna odbudowie Pałacu Saskiego

Grób Nieznanego Żołnierza gestem "szacunku i pamięci" dla niemieckiego sapera

Ocalała część zabudowy powinna być wyrazem szacunku i pamięci dla nazistowskiego żołnierza, który miał wysadzić Pałac Saski - mówiła miesiąc temu nowa minister kultury Małgorzata Omilanowska.Prezydent Bronisław Komorowski powołał Małgorzatę Omilanowską na stanowisko ministra kultury i dziedzictwa narodowego. Zastąpiła ona Bogdana Zdrojewskiego, który zdobył mandat do PE.

Warto przypomnieć, czym wsławiła się obecna minister, a wcześniej wiceminister kultury. Omilanowska w maju tego roku wystąpiła przeciwko obdudowie Pałacu Saskiego, argumentując to stwierdzeniem, że ocalała część zabudowy powinna być wyrazem szacunki i pamięci dla nazistowskiego żołnierza, który miał wysadzić pałac.

- To, że te trzy arkady z Grobem Nieznanego Żołnierza ocalały można oczywiście upatrywać w kategoriach cudu - mówiła ówczesna wiceminister. Dodała jednak, "że dużo racjonalniejszym wytłumaczeniem tego, co się tam wydarzyło, jest fakt, że po prostu jeden z żołnierzy Wehrmachtu, który miał zadanie zakładać te ładunki wybuchowe w te cztery kolumny, ich nie założył". - Nie założył ich dlatego, że był żołnierzem i że był człowiekiem. Jeżeli Grób Nieznanego Żołnierza w Warszawie ocalał dlatego, że któryś z Niemców okazał się człowiekiem po sześciu latach tej mentalnej jatki, jaką była wojna, to nam nie wolno tego zlekceważyć - stwierdziła.

Przechodząc do meritum stwierdziła, "jeżeli symbolem jest Grób Nieznanego Żołnierza to niechaj symbolem będzie także gest tego człowieka". - Bo ocalić człowieczeństwo do jesieni 44 roku będąc żołnierzem Niemiec nazistowskich było naprawdę trudno. Jeżeli jemu się to udało, to jemu też należy się szacunek i pamięć - tłumaczyła.

Do sprawy odniósł się wówczas na antenie Telewizji Republika Jerzy Bombczyński ze stowarzyszenia „Saski 2018”.
– To nie jest pomnik nieznanego niemieckiego sapera, tylko pomnik polskiego nieznanego żołnierza – stwierdził Jerzy Bombczyński. – Ocalenie człowieczeństwa w czasach mentalnej jatki polegało na tym, że w grudniu 1944 roku, w dniu, w którym to człowieczeństwo zostało ocalone wysadzono cały Pałac Saski, nie mówiąc już o innych zabytkach Warszawy – odpowiedział na argumentację wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego.

za:www.telewizjarepublika.pl/nowa-minister-kultury-przeciwna-odbudowie-palacu-saskiego-grob-nieznanego-zolnierza-gestem-quotszacunku-i-pamieciquot-dla-niemieckiego-sapera,8214.html#.U6BBkPnK6BI

Copyright © 2017. All Rights Reserved.