Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Publikacje polecane

Pius XII a ratowanie Żydów

Papież Pius XII powołał tajną siatkę dla ratowania Żydów w czasie II wojny światowej - ujawnił w wywiadzie dla katolickiej agencji H2O News ks. Giancarlo Centioni. 97-letni włoski duchowny w czasie wojny był kapelanem ochotniczej milicji faszystowskiej.

Ks. Centioni mieszkał w domu generalnym pallotynów, razem z duchownymi niemieckimi, zaangażowanymi w pomoc dla Żydów.

Szefem organizacji, nazwanej Raphaels Verein (Stowarzyszenie św. Rafała), był założyciel Ruchu Szensztackiego, pallotyn ks. Josef Kentenich, na terenie Rzymu zaś kierował nią ksiądz Anton Weber.

Jak wspomina ksiądz Centioni, Weber był w bezpośrednim kontakcie z Piusem XII i watykańskim sekretariatem stanu. Organizacja dostarczała rodzinom żydowskim uciekającym z Niemiec do Włoch, a następnie do Szwajcarii, pieniądze i paszporty, które ks. Weber „otrzymywał prosto z sekretariatu stanu Jego Świątobliwości na polecenie Piusa XII”.

Ks. Centioni jest pewien, że osoby, którym udzielono pomocy, wiedziały, kto stał za siatką. „Pomagał im Pius XII za pośrednictwem Raphaels Verein, za pośrednictwem niemieckich werbistów w Rzymie” - powiedział włoski kapłan w wywiadzie, którego nagranie dostępne jest na stronie internetowej agencji H2O News.


za: fronda.pl  * Kategoria: Kościół * sobota, 16 stycznia 2010 11:01 MaRo/Wiara.pl (kn)

zob. również na naszej stronie startowej: "Mistyfikatoryka"  poz. 66-67

Copyright © 2017. All Rights Reserved.