Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Publikacje polecane

Iran: tortury, wymuszone zeznania i wieloletnie wyroki za wiarę w Chrystusa

Sąd w Teheranie utrzymał w mocy wyroki sięgające nawet 10 lat więzienia dla pięciu Irańczyków, których „przestępstwem” było uczestnictwo w domowych nabożeństwach i kursach o wierze. Jak podkreśla portal ZENIT, sprawa wpisuje się w szerszy problem represji wobec chrześcijan i konwertytów z islamu w Iranie.

17 września Sądu Apelacyjny w Teheranie utrzymał wyroki łącznie ponad 41 lat więzienia wobec pięciu konwertytów. Jak podała Human Rights Activists News Agency (HRANA), wśród skazanych są Hessamuddin Mohammad Junaidi, Abolfazl Ahmadzadeh-Khajani oraz Morteza Faghanpour Saasi. Ten ostatni otrzymał 8 lat i 11 miesięcy więzienia, w tym 7 lat i 6 miesięcy za „działalność ewangelizacyjną i edukacyjną sprzeczną z prawem szariatu”, 7 miesięcy za „propagandę przeciwko reżimowi” i 17 miesięcy za „obrazę Najwyższego Przywódcy”.

Kara za udział w nabożeństwach i kursach online

Według doniesień HRANA, pozostałych czterech mężczyzn skazano na 7 lat i 6 miesięcy więzienia za działalność ewangelizacyjną oraz dodatkowe 7 miesięcy za „propagandę przeciwko reżimowi”.

Podstawą oskarżeń było uczestnictwo w spotkaniach domowych wspólnot, kursach religijnych online oraz szkoleniach w Turcji. Faghanpour Saasi został aresztowany w czerwcu w miejscu pracy, a następnie jego dom został przeszukany, skonfiskowano książki, obrazy religijne i Biblię. Jak podaje organizacja Article 18, podczas 20 dni spędzonych w sekcji 209 więzienia Evin w Teheranie był torturowany i maltretowany przez funkcjonariuszy Ministerstwa Wywiadu.

Propaganda i wymuszone „spowiedzi”

Represje wobec chrześcijan mają również wymiar propagandowy. W sierpniu państwowa telewizja irańska wyemitowała dokument z wymuszonymi zeznaniami konwertytów, przedstawiając ich jako „zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego” i „agentów obcych krajów”. Film wpisuje się w szerszą kampanię zastraszania i dyskredytacji osób, które przyjęły chrześcijaństwo.

Chrześcijanie – obywatele drugiej kategorii

Iran zajmuje dziewiąte miejsce na świecie pod względem prześladowań chrześcijan według rankingu Open Doors International. Choć władze formalnie uznają wspólnoty ormiańskie i chaldejskie, to konwertyci z islamu są traktowani jak apostaci i wrogowie państwa. Nie mogą głosić Ewangelii ani posiadać Biblii w języku perskim.

za:www.fronda.pl

Copyright © 2017. All Rights Reserved.