Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Publikacje polecane

Ks. Józef Kloch dla Fronda.pl: „W kwestiach moralnych nie może być kompromisu”

„W kwestiach moralnych nie może być kompromisu. Metoda in vitro jest nie do pogodzenia z postulatem ochrony życia ludzkiego” – mówi rzecznik prasowy Konferencji Episkopatu Polski, ks. dr hab. Józef Kloch.

Fronda.pl: W czasie ostatniego spotkania Rady Biskupów Diecezjalnych dyskutowano m.in. o kwestiach bioetycznych związanych z procedurą in vitro. Czy w ocenie tej metody uda się wypracować jakiś konsensus między stanowiskiem Kościoła a zwolennikami in vitro?


Ks. dr hab. Józef Kloch: W kwestiach moralnych nie może być kompromisu. Zasada, że życie ludzkie zaczyna się w momencie poczęcia nie jest nową zasadą. Ta zasada była głoszona przez Kościół od dawna. Biskupi są jednomyślni w wyrażaniu przekonania, że ta metoda nie jest do pogodzenia z postulatem ochrony życia ludzkiego. Choć co któraś z prób doprowadza do urodzenia się dziecka, to jednak wiele istnień ludzkich w poprzednich próbach ginie, zarodki są zamrażane itd. To nie jest etyczne postępowanie. Istnieje alternatywna, etyczna metoda – naprotechnologia, która potrafi leczyć niepłodność, a nie tylko obchodzić problem. Zespół ekspertów ds. bioetycznych Konferencji Episkopatu Polski (KEP) opracowuje właśnie kolejny dokument bioetyczny. Wstępne informacje na ten temat przekazał przewodniczący zespołu, abp Henryk Hoser. W Zespole Ekspertów pracują genetycy, bioetycy, ginekolodzy, prawnicy oraz specjaliści w zakresie teologii moralnej. Są to osoby o dużych kompetencjach z tytułami naukowymi doktorskimi i profesorskimi. Jej przewodniczący jest nie tylko biskupem, ale też lekarzem. Co kilka miesięcy rada publikuje nowy dokument zakorzeniony w wymienionych dyscyplinach nauki.

Decyzją Rady Biskupów Diecezjalnych, mają zostać utworzone cztery ośrodki wsparcia dla ofiar pedofilii w Kościele wśród dzieci i młodzieży. To chyba pierwszy tak wyrazisty gest ze strony polskiego duchowieństwa wobec poszkodowanych przed pedofilię w Kościele?

Utworzenie tych ośrodków ma być wsparciem dla działalności, którą już rozpoczął o. Adam Żak, koordynator KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży, tworząc Centrum Ochrony Dziecka przy Akademii Ignatianum w Krakowie. Na jego ręce została skierowana także prośba, aby opracował wytyczne dotyczące sposobu pracy tych ośrodków. Ta decyzja biskupów świadczy o tym, że KEP nie poprzestaje na wytycznych, na dokumentach, ale podejmuje kolejne kroki.

Na spotkaniu był poruszany m.in. także problem apostazji w Kościele. Czy dla pasterzy Kościoła w Polsce jest to dziś wyzwanie?

Kontekstem do rozmowy na ten temat w czasie spotkania biskupów diecezjalnych był wyrok sądu (przyznający zresztą rację proboszczowi parafii). Jak wiemy z danych Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego, przypadków apostazji jest niewiele (ostatnie dane pochodzą z 2010 r., wtedy zarejestrowano 459 takich przypadków), ale to wcale nie oznacza, że z tego powodu jest to zjawisko obojętne duchownym pracującym w parafiach. Dla wszystkich księży każde odejście z Kościoła jest poważnym wyzwaniem duszpasterskim, zawsze pojawia się pytanie o przyczyny apostazji. Wyrazem troski Kościoła o osoby, które decydują się na odejście z Kościoła są m.in. wskazania instrukcji, która zakłada, spotkanie proboszcza i osoby zamierzającej dokonać aktu apostazji. Wyklucza natomiast przesyłanie takiej deklaracji pocztą. Kościół instytucjonalny prosi takie osoby o spotkanie się z duszpasterzem i ponownie przemyślenie swojej decyzji.

Rozmawiała Emilia Drożdż

za:www.fronda.pl/a/w-kwestiach-moralnych-nie-moze-byc-kompromisu,41040.html

Copyright © 2017. All Rights Reserved.