Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

MUX-8 w rękach największych koncernów

Na ósmym multipleksie naziemnej telewizji cyfrowej (MUX-8) ruszają kanały, które będą w rękach największych koncernów obecnych na tym rynku od lat. To ma być ostatni etap cyfryzacji telewizji w Polsce. MUX-8 był rozdzielony jeszcze za czasów Jana Dworaka i Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, której przewodził.

– Uzyskały tam koncesje te stacje, które powiązane są z dotychczasowymi potentatami na polskim rynku mediów. Pośrednio jest to nowe zjawisko. Ci, którzy są silni w Internecie, a wcale nie są proweniencji prawicowej – również bardzo mocno wchodzą na rynek telewizyjny – mówi Barbara Bubula z Prawa i Sprawiedliwości.

Kilka dni temu ruszył kanał Zoom TV związany z portalem Onet.pl, który jest w rękach zachodniego kapitału. W najbliższym czasie na MUX- 8 wystartuje także Nowa TV, należąca do ZPR-ów. Pod koniec roku zaczną nadawać program telewizja portalu WP.pl, a także Metro TV należąca do Agory. Wszystkie kanały mają być w jakości SD. Nadal nie wiadomo, jakie kanały umieści na multipleksie Telewizja Polska, która ma do dyspozycji miejsca na 3 kanały SD lub 1 kanał HD i 1 kanał SD.

Duże koncerny medialne, które do tej pory dominowały na rynku przejmują kolejne pole do tego, żeby nadawać swój sygnał. Taka sytuacja może budzić poważne obawy  społeczne – zauważa dr Wojciech Wciseł – medioznawca.

– Przejmowanie przez duże koncerny kolejnych areopagów do nadawania swojego sygnału może świadczyć, albo o niedoskonałości systemu medialnego w Polsce, albo o wysokich wpływach tych mediów na polityków, na grupy, które rządzą tym konkretnym medium bądź stanowią prawo mediów – podkreśla Wojciech Wciseł.

Cała sprawa jest tym bardziej poważna, że po starcie ósmego multipleksu pogorszy się sytuacja dla niezależnych mediów.

– To jest też przyczynek do rozmyślania nad tym, jak słabe – pod względem kapitałowym i finansowym – są niezależne media w naszym kraju. Nie potrafiły one zaplanować sobie wystarczająco dobrej, konkurencyjnej oferty, a nawet startu ósmym multipleksie. Widać, że niezależnych mediów nie stać na bardzo duży wydatek w postaci kolejnego kanału telewizyjnego. Polacy powinni udzielać niezależnym mediom jeszcze większego wsparcia – akcentuje Barbara Bubula.

za:www.radiomaryja.pl/informacje/mux-8-rekach-najwiekszych-koncernow/

Copyright © 2017. All Rights Reserved.