Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Symboliczny akt założycielski?Kilka dni temu w Wielkiej Brytanii zawzięcie dyskutowano na temat symboliki stroju królowej, w którym wygłosiła w parlamencie mowę tronową, prezentując plany rządu na najbliższe 12 miesięcy.

Monarchini miała na sobie kostium w kolorze flagi UE, który dopełniał kapelusz z żółtymi akcentami, jako żywo przypominającymi gwiazdy z unijnej flagi. Tymczasem dziś znacznie ciekawsze wydają się pytania o symboliczny wymiar planowanych na 1 lipca uroczystości pogrzebowych zmarłego niedawno kanclerza Niemiec Helmuta Kohla. Będą na nie się składały dwie części. Pierwsza w Strasburgu, druga zaś w nieodległej od domu kanclerza Spirze, gdzie po katolickim pogrzebie zostanie złożony do grobu.

Zastanawia zwłaszcza pierwsza część, uroczystości w Strasburgu, które przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker nazwał „europäischer Staatsakt”, co można przełożyć jako „europejską uroczystość państwową”. To oczywiste nadużycie, bo żadnego państwa europejskiego nie ma. Lecz tu rodzi się pytanie, czy nie chodzi o wykreowanie wydarzenia, które w przyszłości będzie uznawane za symboliczny początek europejskiej państwowości – sfederalizowanej niemieckiej unii europejskiej?

Stefan Hambura

za: niezalezna.pl

Copyright © 2017. All Rights Reserved.