Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Prezydent: Abp Baraniak należy do jednych z postaci patriotycznych

– Abp Antoni Baraniak, w przeszłości postać nieco zapomniana, przemilczana, jest podnoszony dzisiaj do rangi jednego z najważniejszych bohaterów Polski po 1918 roku - powiedział w piątek prezydent Andrzej Duda

podczas uroczystości upamiętniających tego duchownego.

W piątek w Belwederze trwają uroczystości upamiętniające abp. Baraniaka, sekretarza prymasa Polski kard. Stefana Wyszyńskiego. W tym roku mija 40. rocznica śmierci i 60. rocznica objęcia przez abp. Baraniaka urzędu Metropolity Poznańskiego.

Jak powiedział prezydent Duda, otwierając sesję naukową poświęconą duchownemu, ksiądz Baraniak - "postać nieco zapomniana, przemilczana - jest podnoszony dzisiaj do rangi jednego z najważniejszych bohaterów Polski po 1918 roku". - Z całą pewności należy do jednych z postaci patriotycznych i bohaterskich - dodał prezydent.

Jak mówił prezydent Duda, gdyby ks. Baraniak "pękł" na przesłuchaniach, a potem podczas pokazowego procesu potwierdził, ze kard. Wyszyński współpracował z wrogami ludu i prowadził działania dywersyjne w celu obalenia ustroju, "to być może nie byłoby nigdy choćby papieża Polaka", "być może dzieje naszej ojczyzny potoczyłyby się inaczej".

 Abp Antoni Baraniak urodził się 1 stycznia 1904 r. W młodości wstąpił do Towarzystwa św. Franciszka Salezego (salezjanów). Przed wojną został sekretarzem ówczesnego prymasa Polski, kard. Augusta Hlonda, a po wojnie - prymasa Wyszyńskiego. W 1951 r. papież Pius XII mianował go biskupem pomocniczym archidiecezji gnieźnieńskiej. Został aresztowany w nocy z 25 na 26 września 1953 r. i poddany brutalnemu śledztwu.

 Po wyjściu na wolność w 1957 r. został metropolitą poznańskim. Mimo sprzeciwu władz, w 1966 r. zorganizował w Poznaniu obchody Milenium Chrztu Polski. Zmarł po długiej chorobie 13 sierpnia 1977 r., został pochowany w podziemiach poznańskiej katedry.

za: telewizjarepublika.pl

Copyright © 2017. All Rights Reserved.