Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Arcybiskup abdykuje z funkcji współksięcia jeśli państwo zalegalizuje aborcje

Papież Franciszek poinformował premiera Andory Antoniego Marti, że arcybiskup Joan Enric Vives Sicília będzie zmuszony do abdykacji z funkcji współksięcia jeśli państwo zalegalizuje aborcję na życzenie.

Przypomnijmy, że zgodnie z wielowiekową tradycją, biskup Urgell i prezydent Francji służą jako współksiążęta kraju, który znajduje się w pirenejskim górach na granicy między Francją i Hiszpanią. Chociaż nowa konstytucja z 1993 r. stworzyła demokrację parlamentarną, akty prawne wciąż muszą uzyskać zgodę od dwóch książąt. Jednym z nich jest arcybiskup Joan Enric Vives i Sicília, drugim jest urzędujący prezydent Francji, Emanuel Macron.

Obecnie kobiety, które chcą aborcji, mogą podróżować za granicę do dwóch większych sąsiadów kraju, gdzie praktyka jest legalna. Jednak feministyczni aktywiści coraz głośniej domagają się, aby mały kraj również zalegalizował procedurę aborcji na życzenie.

Lobbyści twierdzą, że tylko francuski współksiążę musi podpisać wszelkie ustawy proaborcyjne i biskup może być usprawiedliwiony. Podobny precedens miał miejsce, gdy kraj zalegalizował rozwód w latach dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku. Jednakże Watykan stawia sprawę jasno. Każda próba przeforsowania ustawy proaborcyjnej byłaby niezgodna z biskupem Urgell, który pozostając głową państwa, rzuciłby kraj w kryzys konstytucyjny.

Andorski minister spraw wewnętrznych Xavier Espot powiedział, że stanowisko Kościoła jest “dobrze znane”, a głowa państwa jest “wyjątkowa i niepodzielna”, co oznacza, że ​​jeśli biskup odejdzie, prezydent Francji również będzie musiał odejść. “Całe państwo andorskie będzie zagrożone” – powiedział Espot.

za:www.stefczyk.info

Copyright © 2017. All Rights Reserved.