Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

„Raport Witolda” trafił do wszystkich europosłów spoza Polski

„Raport Witolda” trafił do wszystkich europosłów spoza Polski. „Po tej lekturze jeden z drugim zakrztusi się przy kolejnej próbie wypowiedzenia frazy ‘polskie obozy śmierci’” /../ Europoseł Dobromir Sośnierz zadbał o to, aby do skrzynek wszystkich europarlamentarzystów spoza Polski dotarła angielska wersja „Raportu Witolda”.

– W ramach akcji „Rotmistrz Pilecki — bohater niezwyciężony” dostarczyliśmy do skrzynek wszystkich posłów spoza Polski angielską wersję „Raport Witolda” dostarczoną mi przez Fundację „Gdzie” i przywiezioną przeze mnie do Brukseli. Mam nadzieję, że po tej lekturze jeden z drugim zakrztusi się przy kolejnej próbie wypowiedzenia frazy „polskie obozy śmierci” – napisał Dobromir Sośnierz na Twitterze.

Ósmego kwietnia br. w Brukseli odbędzie się organizowana przez polskiego europosła konferencja, która ma przypomnieć o misji Pileckiego w niemieckim obozie śmierci. Konferencja ma przypominać postać i misję rotmistrza, który zgłosił się na ochotnika do Auschwitz, niemieckiego obozu śmierci. Założył tam siatkę Związku Organizacji Wojskowej, która przez dwa lata i siedem miesięcy walczyła z niemieckim systemem zniewolenia. Celem działalności rotmistrza Pileckiego było przekazanie światu informacji o skali niemieckiej zbrodni.

– Świat nie chciał wierzyć i pozostał głuchy na to, co działo się w obozie. Pileckiemu udało się zbiec z KL Auschwitz wraz z dwoma towarzyszami w nocy 25/26 kwietnia 1943 roku, kiedy zniesiono już odpowiedzialność zbiorową za ucieczki z obozu – przypominają organizatorzy akcji.

Witold Pilecki w 1920 r. podczas wojny polsko-bolszewickiej walczył w obronie Warszawy, brał też udział w kampanii wrześniowej 1939 r. W okupowanej stolicy współtworzył konspiracyjną organizację wojskową, Tajną Armię Polską.

Aby zdobyć materiały wywiadowcze o tworzonych przez hitlerowców obozach koncentracyjnych, dobrowolnie dał się uwięzić podczas łapanki w Warszawie. Trafił do Auschwitz, skąd przekazywał na zewnątrz informacje o ludobójstwie w obozie. Uciekł z obozu w 1943 roku, walczył w powstaniu warszawskim, a po jego upadku trafił do niewoli niemieckiej.

Po wojnie został schwytany przez UB, był torturowany i w 1948 r. skazany na karę śmierci. Wyrok wykonano przez strzał w tył głowy 25 maja 1948 r.

za:www.stefczyk.info

Copyright © 2017. All Rights Reserved.